Przegląd technologii chłodzenia w powietrznych pompach ciepła z funkcją klimatyzacji

W ostatnich latach coraz powszechniejsze stają się ekologiczne źródła ciepła. Tym samym w polskich domach popularność zyskały instalacje grzewcze wykorzystujące naturalne, odnawialne zasoby energetyczne. Doskonałym przykładem takiego systemu jest powietrzna pompa ciepła. Ze względu na jej optymalne działanie można skutecznie podwyższać temperaturę w swoim domu w sezonie zimowym. Jednakże zwiększająca się liczba ciepłych dni w roku zmusza wielu do założenia systemu klimatyzacji. Na jakie rozwiązania zatem można się zdecydować przy jednoczesnym wyborze pompy ciepła? Zapraszamy do zapoznania się z technologiami chłodzenia przy pomocy tego rodzaju źródła ogrzewania!

Przegląd technologii chłodzenia w powietrznych pompach ciepła z funkcją klimatyzacji

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła z funkcją chłodzenia?

Jeśli doszliśmy do wniosku, że klimatyzacja jest w naszym domu potrzebna, warto pomyśleć właśnie o pompie ciepła. Idealną sytuacją jest możliwość dokonania takiego wyboru przed wymianą starego źródła ogrzewania. W ten sposób jest się w stanie odpowiednio dopasować parametry urządzenia do założeń użytkowych. Jest to istotne ze względu na fakt, że nie każde z nich oferuje opcję chłodzenia, choć mimo wszystko większość obecnych na rynku rozwiązań pozwala zarówno na podwyższanie, jak i obniżanie temperatury w budynku. Dlaczego wiele osób decyduje się zatem na pompę ciepła z funkcją klimatyzacji? Oto najważniejsze argumenty przemawiające za takim wyborem.

Zapewnienie komfortu termicznego

Nie tylko podwyższanie temperatury w budynku zimą jest ważne. Aby można było prawidłowo funkcjonować również w upalne dni, chłodzenie pomieszczeń okazuje się niezbędne, a wykorzystanie do takich celów jednego urządzenia jest świetnym rozwiązaniem.

Poprawa energooszczędności budynku

W przypadku zastosowania pompy ciepła z funkcją chłodzenia można lepiej zarządzać pobieraną i oddawaną przez urządzenie energią.

Niższy koszt instalacji w porównaniu do zakładania osobnych źródeł ciepła/klimatyzacji

W większości sytuacji montaż odrębnych układów klimatyzacyjnych wiązać będzie się z poniesieniem wyższych kosztów. Stąd też istotne jest odpowiednie planowanie – jeśli zdecydowaliśmy się na ogrzewanie pompą ciepła, warto rozpatrzyć zakup urządzenia posiadającego funkcję chłodzenia.

Prostsza instalacja w opcji łączonej

Wybór pompy ciepła z klimatyzacją to również ułatwione zadanie dla wykonawców tego rodzaju systemów. Znacznie prościej skupić się bowiem na jednym układzie pełniącym dwie funkcje, aniżeli zakładać odrębne układy. Warto więc poczekać z zakładaniem klimatyzacji, gdy nie wymieniliśmy jeszcze starego źródła grzewczego.

Prostsza instalacja w opcji łączonej

Chłodny powiew

Optymalnym rozwiązaniem w kwestii obniżania temperatury wewnątrz budynku przy pomocy pompy ciepła wydaje się metoda chłodzenia powietrzem. Działa to na zasadzie umieszczenia urządzeń nawiewających, które posiadają wiatraki odpowiedzialne za sprawną wymianę powietrza. Ono natomiast oddaje ciepło krążącej we wnętrzu takiego sprzętu cieczy – czynnika. Następnie dociera ona do układu pompy ciepła, która jest w stanie oddać nadmiar energii termicznej do otoczenia. System taki określa się mianem powietrze-powietrze, ma on zastosowanie zarówno w przypadku grzania, jak i chłodzenia. Jednakże nie każdemu odpowiadać mogą nawiewy. Niektórym przeszkadza – choć stosunkowo cicha – praca wentylatorów. Co więcej, jeśli nie zadbamy o odpowiednią cyrkulację w pomieszczeniach, chłodzenie może działać punktowo, co jest zjawiskiem niekorzystnym. Wszystko więc zależy od odpowiedniego doboru sprzętu, jak również od zaplanowania rozmieszczenia nawiewników w domu.

Powietrze-woda w starszych instalacjach

W przypadku zdecydowania się na instalację pompy z funkcją chłodzenia w starym budownictwie, posiadającym klasyczny system rozprowadzający ciepło, sprawa ma się nieco inaczej. Tutaj bowiem medium odbierającym energię termiczną jest woda krążąca w kaloryferach. To najczęściej stosowane rozwiązanie, które pozwala na dopasowanie instalacji do tego typu budynków. Od specjalistów zajmujących się projektowaniem oraz zakładaniem systemów pompy ciepła zależy jednak, jak efektywnie będzie ona współpracować z pozostałymi elementami układu. Stąd też czasami należy zdecydować się na wymianę kaloryferów na te niskotemperaturowe, które posiadają większą powierzchnię roboczą. W ten sposób jest się w stanie maksymalnie zoptymalizować działanie pompy ciepła – nie tylko podczas ogrzewania, lecz także chłodzenia wnętrz budynków.

To, na jakie rozwiązanie postawimy, powinno zależeć przede wszystkim od zaleceń producenta danej pompy ciepła, a także projektantów całej instalacji oraz ich wykonawców. Stąd też odpowiedzią na pytanie: „w jakim systemie lepiej założyć pompę ciepła z funkcją chłodzenia?” brzmi: To zależy. Ważne będzie omówienie wszystkich za i przeciw w momencie podejmowania decyzji o założeniu tego wydajnego źródła ciepła.