Punkt biwalentny powietrznej pompy ciepła

Aby zrozumieć podstawowe zasady działania pomp ciepła, trzeba zapoznać się z wieloma technicznymi pojęciami. Dotyczy to nie tylko znajomości elementów składowych urządzenia, lecz także procesów zachodzących podczas jego pracy. Wśród istotnych aspektów związanych z powietrznymi pompami ciepła można wyróżnić tzw. punkt biwalentny. W dzisiejszym wpisie przybliżymy więc, czym on jest oraz dlaczego trzeba zwracać na niego uwagę podczas doboru powietrznej pompy ciepła.

A co to takiego?

Punkt biwalentny to istotny parametr, który jest związany bezpośrednio z działaniem powietrznej pompy ciepła. Wskazuje on taką wartość temperatury zewnętrznej, przy której pompa ciepła jest w stanie zapewnić wystarczającą ilość ciepła do ogrzewania budynku bez konieczności pobierania go z innego źródła, takiego jak kocioł czy grzejnik elektryczny. Oczywiście to, jaki punkt biwalentny sprawdzi się w danej pompie ciepła oraz w budynku, zależy od wielu czynników.

Praca bez wspomagaczy?

Zależnie od lokalnego klimatu oraz warunków technicznych wskazać można różne okoliczności, w których punkt biwalentny inaczej wpływa na pracę pompy ciepła. Pierwszą sytuacją jest monowalentny tryb pracy układu. W takim przypadku urządzenie przez cały okres grzewczy samodzielnie jest w stanie pokryć zapotrzebowanie budynku na ciepło. Aby pompa mogła pracować na takiej zasadzie, temperatury w okresie grzewczym nie powinny być zbyt niskie. Należy pamiętać bowiem o tym, że wydajność pompy ciepła spada wraz ze znacznym spadkiem temperatury zewnętrznej. Dlatego też pompy powietrznej pracującej w takim trybie raczej się nie spotyka w Polsce. Taki, niestety, mamy klimat.

Idealnie w punkt – biwalentny!

Wydawać by się mogło, że powyższe rozwiązanie jest idealne. Warto jednak zauważyć, iż może wiązać się np. z przewymiarowaniem pompy ciepła. Dlatego też nie trzeba dążyć do takiego stanu za wszelką cenę. Optymalna nastawa punktu biwalentnego wiąże się z ustawieniem temperatury maksymalnej wydajności pompy w taki sposób, by przez 95-98% czasu pompa działała właśnie w jej zakresie. Praca na obniżonej wydajności, mieszcząca się zaledwie w przedziale 2-5% całkowitego czasu pracy urządzenia w skali roku, nie wpływa diametralnie na koszt jego użytkowania. Pozwala to więc na wybór pompy ciepła o takiej mocy, aby było to opłacalne oraz dopasowane do potrzeb użytkowników.

pompa ciepła jednostka

Dodatkowe źródło ciepła to inny tryb pracy

Czasem jednak należy inaczej wyznaczyć wartość punktu biwalentnego. Mowa o układach pompy ciepła połączonych z innym typem ogrzewania. Punkt ten powinien odpowiadać momentowi uruchomienia alternatywnego źródła ciepła. Wtedy też jego wartość jest zazwyczaj o wiele wyższa w porównaniu do wspomnianych powyżej opcji, a moc samego urządzenia jest często niższa. W ten sposób steruje się ogrzewaniem w budynkach posiadających hybrydowe instalacje grzewcze, np. pompy ciepła i kotły gazowe bądź innego typu piece.

Wyznaczanie punktu biwalentnego

Zdając sobie sprawę, jak istotne jest odpowiednie dopasowanie punktu biwalentnego do konkretnych potrzeb grzewczych, warto wiedzieć, od czego dokładnie może ta wartość zależeć. Punkt ten jest wyznaczany na podstawie różnych czynników, takich jak m.in.:

  • parametry techniczne wybranej pompy ciepła,
  • charakterystyki klimatyczne regionu, w którym zakładana będzie pompa,
  • wymagania cieplne budynku.

Wsparcie w osiągnięciu wydajnego układu

Patrząc na wymienione czynniki wpływające na wyznaczenie punktu biwalentnego, warto zwrócić uwagę, w jaki sposób można wpłynąć na lepsze parametry pracy pompy ciepła. Oprócz skorzystania z doradztwa specjalistów działających w zakresie instalacji pomp ciepła warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu budynku. Wzmocnienie jego izolacji termicznej zawsze będzie bowiem korzystnie wpływało na wydajność grzewczą urządzenia. Wtedy też wymagana wartość punktu biwalentnego może okazać się nieco niższa.

Jak widać, staranne zaprojektowanie, a co za tym idzie, również dobór urządzenia do zaistniałych warunków są kluczowe. Odpowiednie wyznaczenie punktu biwalentnego pozwala na optymalną pracę powietrznej pompy ciepła. Wpływa to nie tylko na płynne działanie urządzenia, lecz także na jego żywotność, co jest niezwykle istotne pod względem opłacalności inwestycji założenia takiego rodzaju układu grzewczego.