Ranking największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Polska jest jednym z krajów, które dostarczają najwięcej mocy z zainstalowanych urządzeń fotowoltaicznych w Europie — łącznie nasze elektrownie posiadają jej aż 4,7 GW. Duży wpływ na stale rosnącą wartość mają m.in. dofinansowania, w tym dotacja „Mój Prąd”. Poniżej przedstawiamy 5 farm fotowoltaicznych, dzięki którym generujemy tak wysoki przypływ mocy każdego roku.

Elektrownia PV Choszczno I — 6 MW

Listę otwiera farma fotowoltaiczna usytuowana w województwie zachodniopomorskim w Stradzewie (gmina Choszczno). Jej budowa rozpoczęła się na początku 2020 roku, a działa już od marca 2021 roku. Należy ona do Grupy TAURON i dostarcza aż 6 MW mocy, co pozwala zasilić nawet 2 500 gospodarstw domowych. Spółka rozpoczęła budowę kolejnej takiej farmy, która ma generować aż 8 MW mocy z fotowoltaiki.

Elektrownia PV Jaworzno — 5 MW

To kolejna farma fotowoltaiczna, która należy do Grupy TAURON. Mieści się ona w województwie śląskim w Jaworznie. Jej budowa zakończona została pod koniec 2020 roku, a dzięki ponad 12 000 panelom fotowoltaicznym generuje 5 MW mocy. Instalacje zajmują aż 22 000 m² (2,2 ha) i są w stanie zasilić około 2 000 gospodarstw domowych. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym Jaworzno utworzyło swoją dewizę: „Źródło energii”.

Elektrownia PV w Czernikowie — 3,77 MW

Kolejna farma powstała dzięki inwestycji grupy Energa. Znajduje się ona w województwie kujawsko-pomorskim w Czernikowie. Prace przy jej budowie rozpoczęto w listopadzie 2014 roku, a zakończono w marcu 2015 roku. Na obszarze 22 500 m² (2,25 ha) znajduje się około 16 000 paneli fotowoltaicznych, których łączna moc wynosi 3,77 MW. Elektrownia jest w stanie spełnić zapotrzebowanie energetyczne około 1600 gospodarstw domowych.

Elektrownia PV w Bierutowie — 2,059 MW

Farma fotowoltaiczna w województwie dolnośląskim w Bierutowie usytuowała się na czwartym miejscu w rankingu. Należy do spółki EnergiaLine i została stworzona w 2018 roku. Są plany rozbudowy elektrowni na obszar nawet około 4 hektarów. Cała instalacja to 7920 paneli fotowoltaicznych, które generują łączną moc 2,059 MW. Wytwarzanie energii przez tę elektrownię możliwe jest do końca 2030 roku.

farma fotowoltaiczna

Elektrownia PV w Cieszanowie — 2 MW

Ranking 5 najbardziej wydajnych elektrowni fotowoltaicznych zamyka farma w Cieszanowie w województwie podkarpackim. Stworzyło ją Stowarzyszenie Horyzonty w 2014 roku. Na inwestycję przeznaczono obszar 4,5 ha, na którym obecnie znajduje się zainstalowanych 8333 paneli fotowoltaicznych. Dają one łącznie moc 2 MW.

Każdego roku informacje dotyczące największych elektrowni fotowoltaicznych się zmieniają. Zaledwie 7 lat temu, w 2014 roku, miano najbardziej wydajnej farmy ekologicznej w Polsce nosiły inwestycje o łącznej mocy poniżej 2 MW. Widać zatem różnicę w rozwoju nie tylko polskich, ale i światowych źródeł odnawialnej energii.

Nieustanny rozwój fotowoltaiki w Europie

Obecnie Europa wyposażona jest w instalacje o łącznej mocy 137,2 GW, a największą elektrownią jest ta umiejscowiona w Hiszpanii. Ma ona zainstalowanych około 1,43 mln paneli fotowoltaicznych, co pozwala generować moc 500 MW. Wciąż jednak kraj ten nie planuje spoczywać na laurach, gdyż wziął się za inwestycję farmy o mocy dochodzącej do nawet 590 MW. Zgodnie z zapowiedziami, największą furorę ma zrobić również niemiecki, holenderski, a także francuski rynek fotowoltaiczny. Ciekawostką jest, że także Polska znacznie poprawi swoją wydajność pod tym względem.

Europejscy inwestorzy podążają w dobrym kierunku. Na przełomie kilku następnych lat są oni w stanie dorównać największym farmom fotowoltaicznym na świecie. Faktem jest, że do giganta z Indii (posiadającego instalacje o mocy 2245 MW) dużo jeszcze brakuje, lecz każda energia z odnawialnego źródła jest cenna. Warto stworzyć swoją własną, małą elektrownię fotowoltaiczną korzystając z dofinansowań „Mój Prąd” i nie tylko przyczynić się do awansu Polski w rankingu, ale przede wszystkim zapewnić sobie stałą, niezależną dostawę energii w niskiej cenie. O szczegółach związanych z fotowoltaiką można poczytać w naszych wcześniejszych wpisach.