Regularna konserwacja instalacji wentylacyjnej to podstawa

Wentylacje z odzyskiem ciepła muszą być nie tylko właściwe zaprojektowane i zainstalowane, ale też prawidłowo eksploatowane.

Wentylacja mechaniczna wymaga regularnej konserwacji oraz serwisowania, aby można było mówić o jej wysokiej wydajności i bezawaryjności. Najlepiej będzie powierzyć to zadanie doświadczonym profesjonalistom, którzy zajmą się kompleksowo całą instalacją wentylacyjną, co przełoży się na gwarancję rzetelnie wykonanej usługi, czyli prawidłowo funkcjonującego systemu.

Dlaczego instalacja wentylacyjna musi być konserwowana?

Trzeba pamiętać o tym, że jakość powietrza na zewnątrz pozostawia zwykle wiele do życzenia. Jeśli na instalacji wentylacyjnej będzie zalegać brud, to niestety nie można liczyć na czyste powietrze w pomieszczeniach. Będą do nich wtłaczane zanieczyszczenia, co oczywiście jest prostą drogą do pogorszenia się nie tylko samopoczucia, ale też zdrowia. Wzrasta ryzyko rozwoju wielorakich schorzeń dróg oddechowych oraz alergii. Instalacja wentylacyjna pokryta kurzem powoduje niewłaściwy przepływ powietrza, co z kolei skutkuje dyskomfortem termicznym i wzrostem kosztów ogrzewania. Nieprawidłowa cyrkulacja powietrza utrudnia utrzymanie optymalnej temperatury i podnosi koszty zużycia energii. Z nieserwisowaną wentylacją wiąże się też zagrożenie pożarowe.

rekuperacja

Nie wszystkie prace konserwacyjne muszą być oczywiście przeprowadzane każdego roku, ale wymiana filtrów powinna być częsta – nawet co dwa miesiące. Instalację odprowadzania skroplin wystarczy wyczyścić raz na dwa lata, a sztywne i miękkie kanały wentylacyjne co trzy lata lub nawet rzadziej. Niedopilnowanie tego będzie miało jednak szereg negatywnych konsekwencji, bo nieserwisowana wentylacja przestanie w końcu prawidłowo działać. Jej wydajność spadnie, zacznie zużywać więcej energii elektrycznej. Należy też pamiętać o tym, że zgodnie z przepisami prawnymi użytkownik systemu wentylacji jest zobowiązany do trzymania jej we właściwym stanie. Warto mieć na uwadze to, że zabrudzenia przedostające się przez nieoczyszczoną instalację wentylacji powodują zabrudzenia na sufitach i ścianach, co nie wygląda estetycznie i przyczynia się do podniesienia kosztów remontowo-budowlanych.

Na czym polega konserwacja instalacji wentylacyjnej?

Zanim przystąpi się do jakichkolwiek prac konserwacyjnych instalacji wentylacyjnej, konieczne jest ocenienie stanu jej wszystkich kanałów i centrali. Demontowane są klapy rewizyjne, bada się poziom zanieczyszczenia, sprawdza drożność przewodów oraz szczelność wszystkich urządzeń. Dopiero potem można przejść do czyszczenia przy wykorzystaniu metody szczotkowania lub odsysania. Przeprowadzana jest także dezynfekcja i odgrzybianie. Do czyszczenia instalacji wentylacyjnej używa się między innymi sprężonego powietrza, co jest metodą bezinwazyjną, a także bardzo skuteczną. Służą do tego specjalne urządzenia w postaci sprężarek powietrza, które ułatwiają i przyspieszają realizację powierzonych zadań. Jest to zdecydowanie szybsze oraz efektywniejsze niż tradycyjne szczotkowanie mechaniczne. Można też ściągać miejscowo zanieczyszczenia za pomocą ssaków odciągowych. W przypadku mocno zabrudzonych elementów wentylacyjnych stosuje się czyszczenie na mokro. Metoda ta jest nieoceniona do pozbycia się zanieczyszczeń tłustych i przemysłowych, które są trudne do całkowitego wyczyszczenia przy wykorzystaniu sprężonego powietrza czy metody na sucho. Świetne efekty można uzyskać przy użyciu pary wodnej, którą wprowadza się do przewodów wentylacyjnych pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób możliwe staje się usunięcie nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń.

Podsumowanie

Regularne serwisowanie i konserwowanie instalacji wentylacyjnej jest gwarancją sprawnego i wydajnego systemu. Można liczyć na oddychanie czystym, świeżym, zdrowym powietrzem, wolnym od zanieczyszczeń, właściwie filtrowanym. Przekłada się to na wzrost komfortu życia i większe bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Prace konserwacyjne wydłużają żywotność wentylacji, co gwarantuje jej długoterminowe używanie. W pomieszczeniach panuje optymalny mikroklimat, zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób oraz wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości w postaci bólu ulowy, uczucia zmęczenia, alergii. Serwisowanie instalacji wentylacyjnej podnosi jej wydajność, co przekłada się na komfort termiczny, mniejsze koszty ogrzewania, czyli na zredukowanie rachunków za ogrzewanie i klimatyzowanie pomieszczeń.