Regularne serwisowanie systemu wentylacji to podstawa

Wentylacja domowa musi być regularnie serwisowana, sprawdzana pod kątem prawidłowego działania. Podczas przeglądów technicznych serwisant jest w stanie zauważyć wszelkie nieprawidłowości i naprawić je, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie poważniejszych awarii. Nawet nowoczesna rekuperacja nie jest niezawodna i zawsze istnieje mniejsze lub większe ryzyko pojawienia się jakichś problemów. Często wynikają one jednak z nieprawidłowego użytkowania i zagadnienia kwestii czyszczenia, serwisowania systemu wentylacji. Zadanie to powinno się powierzyć doświadczonym profesjonalistom, którzy przyjrzą się każdemu elementowi i dokonają niezbędnych poprawek.

Dlaczego wentylacja mechaniczna musi być regularnie serwisowana?

Nawet nowy system wentylacyjny musi być serwisowany i to przynajmniej raz w roku, co gwarantuje jego poprawne działanie i bezawaryjność. Sprawna wentylacja domowa to podstawa w każdym budynku, dlatego należy znaleźć fachowca znającego się na systemie rekuperacji. Znaczenie ma obszerna wiedza, bogate doświadczenie, nowoczesne zaplecze techniczne. Najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania osobie, która jest nie tylko serwisantem, ale też instalatorem układów rekuperacji. Po profesjonaliście nie trzeba niczego poprawiać, można liczyć na precyzję, bezawaryjność instalacji i jej wydajność. Rekuperator odpowiada za wymianę zużytego powietrza na świeże, które przedostaje się do pomieszczeń z zewnątrz. Przepływa ono każdorazowo przez układ wentylacyjny, dlatego koniecznością jest regularne wymienianie filtrów. Powinno to mieć miejsce co trzy miesiące, natomiast samo urządzenie wymaga dokładnego mycia każdego roku. Trzeba pamiętać o tym, że w powietrzu pobranym z zewnątrz nie brakuje rozmaitych zanieczyszczeń, w tym kurzu i pyłów.

Zadaniem filtrów jest zatrzymywanie nieczystości, aby domownicy mogli oddychać czystym i świeżym powietrzem. Jeśli filtry nie będą wymieniane co parę miesięcy, znajdujące się na nich zabrudzenia zablokują przepływ powietrza. To z kolei przełoży się na spadek wydajności wentylacji. Zapchane urządzenie będzie pobierało więcej energii, by utrzymać właściwą temperaturę. W konsekwencji przełoży się to na większe koszty eksploatacji. Co ważne, regularne serwisowanie jest nie tylko powinnością, ale też obowiązkiem. Zgodnie z przepisami prawa okresową kontrolę należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Poza tym brak serwisowania wiąże się z utratą gwarancji producenta. W razie pojawienia się jakichkolwiek problemów lub awarii użytkownik będzie musiał ponieść wszystkie koszty naprawy. Warto wobec tego pilnować wyznaczonych terminów. Serwisowana rekuperacja to gwarancja prawidłowo funkcjonującego systemu wentylacji i zmniejszone ryzyko pojawienia się usterki. Będzie to oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy dla użytkownika. Wyczyszczenie i zdezynfekowanie wszystkich kanałów wentylacyjnych przekłada się na czyste i zdrowe powietrze, czyli na komfort życia oraz większe bezpieczeństwo. Zmniejsza się ryzyko powstania różnych chorób czy nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych. Serwisowanie wydłuża też żywotność instalacji, dzięki czemu może być używana przez wiele lat.

wentylacja

Jakie mogą być skutki zaniedbywania systemu wentylacyjnego?

W przypadku nieserwisowanego systemu wentylacji trzeba liczyć się z szeregiem problemów w niedalekiej przyszłości. Okresowe przeglądy eksploatacyjne i konserwacja są gwarancją właściwie funkcjonującego oraz wydajnego systemu. Nieczyszczona, niekonserwowana rekuperacja staje się siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów, czyli wirusów, bakterii i grzybów. Wszystkie one mogą przyczynić się do rozwoju wielorakich schorzeń. Jest to wobec tego realne zagrożenie dla zdrowia. Instalacja wentylacyjna wymaga nie tylko czyszczenia, ale też dezynfekcji, dzięki czemu można pozbyć się wszelkich patogenów. Serwisanci sprawdzą stan wszystkich kanałów i centrali wentylacyjnych oraz poziom zanieczyszczenia, ocenią drożność przewodów i szczelność urządzeń. Wentylacja mechaniczna może być czyszczona poprzez szczotkowanie lub odsysanie zanieczyszczeń. Zagrzybione urządzenie to niestety prosta droga do złego samopoczucia, zmęczenia, bólu głowy, alergii. Wszystkie drobnoustroje i zanieczyszczenia znajdują się cały czas w powietrzu, co obniża komfort życia. Pleśnie i grzyby mogą prowadzić nie tylko do uczuleń, ale też do zmian skórnych. Drapanie w gardle, kaszel i zawroty głowy to skutki wdychania powietrza bez właściwej cyrkulacji.