Rekuperacja a dystrybucja gorącego powietrza

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak rekuperacja wpływa na dystrybucję gorącego powietrza w domu. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz poznać jego najważniejsze aspekty.

Kominek a rekuperacja

System wentylacji mechanicznej oraz ogrzewanie kominkowe to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku wielu domów. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dość taniego oraz skutecznego ogrzewania, które jest również bardzo ekologiczne. Jednak podczas łączenia obu tych instalacji w domach warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jest to istotne w celu prawidłowego połączenia działania obu mechanizmów. W domu z kominkiem powietrze niezbędne do procesu spalania najczęściej dostarczane jest z zewnątrz.

Wkład kominkowy z kratkami

Wśród różnych rodzajów wkładów kominkowych można wyróżnić wkład kominkowy z kratkami. W jego przypadku powietrze niezbędne w procesie spalania pobierane jest bezpośrednio z pomieszczenia. Może to mieć więc wpływ na efektywność grzania, a także samo bezpieczeństwo domowników. W przypadku takich wkładów zaleca się stosowanie dodatkowo nawiewników okiennych lub częste wietrzenie pomieszczenia. Rosną tym samym koszty ogrzewania.

Wkład kominkowy z dolotem powietrza

Kolejnym rodzajem wkładu kominowego bez wątpienia jest wkład kominowy z dolotem powietrza. W tym przypadku istnieje specjalny przewód dolotowy, dzięki któremu możliwe jest dostarczenie niezbędnej ilości powietrza do komory spalania w kominku. Z komory spalania powietrze jest w efektywny sposób usuwane na zewnątrz z wykorzystaniem przewodów kominowych.

Centralna instalacja kominkowa

Instalacja centralnego rozprowadzania ciepłego powietrza z kominka to kolejna z opcji możliwych do wyboru. Jest to system, w którym komora jest zamknięta, dlatego w tym przypadku nie jest pobierane powietrze z wnętrza pomieszczenia. W centralnej instalacji kominkowej mogą być wykorzystane dwa obiegi powietrza. Wśród nich można wymienić następujące:
- obieg grawitacyjny lub obieg wymuszony w ramach systemu dystrybucji gorącego powietrza,
- obieg wymuszony wraz z rozprowadzeniem ciepła z płaszcza wodnego.

kominek w salonie

Dom pasywny

Wentylacja mechaniczna wraz z odzyskiem ciepła najczęściej stosowana jest w domach pasywnych. Dzięki temu odpowiedni bilans cieplny budynku jest możliwy do osiągnięcia. Jeśli system jest szczelny, to możliwe jest bardzo skuteczne odzyskiwanie ciepła. Jednak najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie wybór wkładu z zamkniętą komorą spalania, który jest najefektywniejszy. Wiele osób decyduje się na taki model wkładu kominkowego z różnych względów.

Rekuperacja

Bardzo istotną kwestią w połączeniu kominka i rekuperacji jest znalezienie odpowiedniego rozwiązania. W tym celu warto wziąć pod uwagę takie aspekty jak zastosowanie kominka, a także częstotliwość jego użytkowania. Natomiast jeśli kominek jest częścią całego systemu C.O., to w tym przypadku najlepszym wyborem będzie zastosowanie wyjątkowo skutecznego płaszcza wodnego. Gdy kominek nie jest zbyt często użytkowany, to można zdecydować się zarówno na wybór płaszcza wodnego, jak i wybór modelu ze wspomaganiem obiegu powietrza. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym przypadku kominek powinien znajdować się w centralnej części pomieszczenia. W przeciwnym razie wentylacja mechaniczna oraz grawitacyjna mogą nie funkcjonować w pełni sprawnie, co może stanowić istotny problem. Dekoracyjny kominek może również występować w formie bez rozprowadzania powietrza. W tym przypadku dzięki rekuperacji możliwe jest uzyskanie bardzo sprawnie działającego układu. W domach, w których znajduje się zarówno rekuperacja, jak i kominek, niezbędne jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz z wykorzystaniem specjalnego kanału. Warto o tym pamiętać.