Rodzaje wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna jest bardzo często wykorzystywana w wielu domach. Warto dowiedzieć się na jej temat nieco więcej, a także zapoznać się z jej głównymi rodzajami i ich zasadami działania.

Charakterystyka wentylacji mechanicznej

Jest wiele rodzajów wentylacji, jednak na szczególną uwagę zasługuje wentylacja mechaniczna. Jest ona najczęściej wykorzystywana w przypadku ograniczonego działania wentylacji naturalnej, czyli grawitacyjnej. Wentylacja grawitacyjna może być zależna od czynników atmosferycznych, dlatego nie zawsze jest w pomieszczeniach skuteczna. Natomiast wentylacja mechaniczna działa na zasadzie wymuszania ruchów powietrza, dlatego charakteryzuje się wyższym poziomem efektywności. Stosowanie wentylacji mechanicznej jest również bardzo wygodne, ponieważ w dowolny sposób można ją kontrolować, jeśli istnieje taka konieczność.

Wentylacja mechaniczna wywiewna

Jednym z rodzajów wentylacji mechanicznej jest wentylacja mechaniczna wywiewna. W tym przypadku dopływ powietrza z zewnątrz odbywa się w sposób samoczynny. Jednak proces usuwania powietrza zorganizowany jest z wykorzystaniem specjalnych wentylatorów wyciągowych, które są niezwykle efektywne. Wentylatory wyciągają powietrze na zewnątrz domu poprzez zasysanie. Wśród wentylatorów wywiewnych można wymienić produkty montowane w łazienkach lub też okapy kuchenne. Wentylatory tego rodzaju są stosowane we wszystkich pomieszczeniach, które są narażone na przestoje powietrza. Są to przede wszystkim kuchnie oraz łazienki, ale także pomieszczenia gospodarcze oraz inne ciemne i wilgotne lokalizacje. W przypadku stosowania wentylacji wywiewnej konieczne jest stosowanie nawiewników lub otwieranie okien, dlatego warto na ten aspekt zwrócić uwagę.

Wentylacja mechaniczna nawiewna

Kolejnym rodzajem wentylacji mechanicznej jest wentylacja mechaniczna nawiewna. Wentylacje tego rodzaju są przeciwieństwem wentylacji wywiewnej. Powietrze jest w niej zasysane z zewnątrz, a następnie kierowane jest ono do pomieszczeń. Nadmiar powietrza w samodzielny sposób jest usuwany. Dzieje się to poprzez wykorzystanie naturalnych otworów, takich jak okna, drzwi lub wszelkiego rodzaju nieszczelności. Podczas trwania zimy konieczne jest dodatkowe ogrzewanie powietrza, które jest doprowadzane z zewnątrz, ponieważ jego temperatura jest znacznie niższa. W tym celu z powodzeniem może być wykorzystywana nagrzewnica powietrza, która powinna być podłączona do źródeł zasilania. Wentylacja mechaniczna nawiewna bardzo dobrze sprawdza się we wszystkich lokalach użyteczności publicznej, takich jak biura lub sklepy.

wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna wywiewno-nawiewna

W obecnych czasach z powodzeniem może również funkcjonować wentylacja wywiewnonawiewna, która łączy w sobie cechy obu rodzajów mechanizmów. Taki rodzaj wentylacji sprawdzi się przede wszystkim w stosunkowo dużych pomieszczeniach, ponieważ dzięki niej możliwe jest zarówno wytwarzanie podciśnienia, jak i nadciśnienia. Dodatkowo sprawia to, że odpowiednia ilość powietrza jest nawiewana do danego wnętrza oraz z niego wywiewana. Będzie to najlepsze rozwiązanie do dużych obiektów użyteczności publicznej. Wśród nich można na przykład wymienić kina, teatry, a także restauracje.

Wentylacja mechaniczna wywiewno-nawiewna z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna wywiewno-nawiewna może występować również w wersji z odzyskiem ciepła. Rekuperacja umożliwia skuteczne odzyskiwanie ciepła z wentylowanego powietrza. W tym przypadku powietrze jest pobierane z zewnątrz, a następnie w skuteczny sposób usuwane. Podczas całego procesu wykorzystuje się tak zwany rekuperator, którego głównym zadaniem jest ogrzewanie pozyskanego powietrza. Ciepłe powietrze rozprowadzane jest do pomieszczeń. Wśród głównych zalet tego rozwiązania można wymienić oszczędności związane z niższymi kosztami podgrzewania powietrza wwiewanego do wnętrza domu. Powietrze może być nie tylko ogrzewane, ale także schładzane, a nawet filtrowane. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, ponieważ jest ono niezwykle korzystne.