Samowystarczalny dom bez rachunków

Utrzymanie domu wiąże się z niemałymi kosztami, każdy marzy o tym, aby nie musieć płacić rachunków. Jest to możliwe, jeśli wybierze się budynek plus energetyczny. Domy samowystarczalne cieszą się coraz większą popularnością ze względu na to, że pozwalają zaoszczędzić pieniądze i same wytwarzają energię, której nadmiar można nawet odsprzedać, co przekłada się na dodatkowe korzyści finansowe. Budynek bez rachunków generuje więcej energii, niż sam zużywa, co czyni go bardzo opłacalną inwestycją.

Dlaczego warto zainteresować się domem plus energetycznym?

Rachunki za prąd i ogrzewanie cały czas rosną, ale można zmniejszyć je do minimum lub całkowicie się od nich uwolnić, jeśli postawi się na dom plus energetyczny. Jest to innowacyjne rozwiązanie przyszłości pozwalające na wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł, korzystne pod względem ekologicznym i ekonomicznym. Koszty eksploatacyjne tego rodzaju budynków są ograniczone do minimum. Są one nawet w stanie same wytworzyć wystarczającą ilość energii elektrycznej do pokrycia dobowego zapotrzebowania energetycznego i to nawet z nawiązką, która może zostać sprzedana. Jeśli jednak dom ma być samowystarczalny, to trzeba zadbać o odpowiednią izolację i wyeliminować wszystkie ujścia prowadzące do utraty ciepła. Obecnie możliwe jest nawet uzyskanie bezzwrotnej dotacji na instalacje OZE, dzięki czemu zwrot z inwestycji następuje jeszcze szybciej. Do dyspozycji jest wiele programów zarówno rządowych, jak i samorządowych, a pieniędzy na ich realizację nie brakuje, cały czas można składać wnioski. Decydując się na dom plus energooszczędny, można zapomnieć o rachunkach za prąd i ogrzewanie. Zmniejsza się też emisja dwutlenku węgla do atmosfery, co przekłada się na ochronę środowiska naturalnego.

Ogrzewanie domu bez rachunków

W przypadku budynków plus energetycznych sprawdzi się zarówno rekuperacja, jak i również montaż fotowoltaiki i powietrzna pompa ciepła. Wszystkie te systemy pozwalają na zmniejszenie rachunków i zwiększenie komfortu życia, gwarantują dodatni bilans energetyczny. System ogrzewania składający się z pompy ciepła i instalacji PV to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób ceniących sobie bezobsługowość, wygodę użytkowania, czystość w budynku i ekologię. Wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła można w pełni kontrolować, stworzyć optymalny mikroklimat we wszystkim pomieszczeniach. Możliwe jest ustawienie nie tylko temperatury powietrza, ale też poziomu wilgotności. Można liczyć na komfort termiczny i to niezależnie od warunków atmosferycznych oraz oddychanie czystym, świeżym powietrzem bez strat ciepła. Znika też problem z rozwojem chorobotwórczych drobnoustrojów, rozwijaniem się grzybów na ścianach. W powietrzu nie krąży nadmiar dwutlenku węgla ani szereg innych szkodliwych substancji.

panele solarne

Rekuperator dokładnie filtruje powietrze, dzięki czemu do pomieszczeń nie zostaje wprowadzony toksyczny smog z zewnątrz. Odpowiednio dobrana moc instalacji fotowoltaicznej pozwala na pokrycie dobowego zapotrzebowania na energię elektryczną, łącznie z potrzebami grzewczymi budynku i zasilaniem używanych na co dzień urządzeń elektrycznych. Co więcej, możliwe jest sprzedanie nadwyżki wyprodukowanej energii lub oddanie jej do sieci i późniejsze odebranie w okresie zmniejszonej wydajności instalacji PV.

Co składa się na dom plus energetyczny?

W przypadku budynku bez rachunków istotna jest wysokiej jakości izolacja cieplna, która pozwala ograniczyć do minimum zapotrzebowanie na energię, eliminując tak zwane mostki termiczne. Do ocieplenia przegród zewnętrznych, ścian fundamentowych i dachu konieczne jest użycie materiałów izolacyjnych o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Należy zadbać o szczelność okien, a przeszklenia powinny znajdować się przede wszystkim od stron południowej i wschodniej domu. Istotne jest również to, aby nie stanowiły one mniej niż 30% całkowitej powierzchni bryły zewnętrznej. Wraz ze wzrostem liczby przeszkleń rośnie niestety ryzyko większych strat energii. Wstawiać należy wyłącznie okna o wysokich właściwości termoizolacyjnych, z szybami m.in. dwu- lub trzyszybowymi. Domy energooszczędne mają zwartą i prostą bryłę, buduje się je na planie prostokąta, a najdłuższy bok jest zwrócony w stronę południową. Pozwala to na jak najlepsze wykorzystanie promieniowania słonecznego.