Serwis pomp ciepła — kiedy, jak i gdzie?

Pompa ciepła jest współcześnie jedną z najczęściej wybieranych form ogrzewania budynku. Słynie ze swojej wieloletniej bezawaryjności, lecz mimo to wciąż mówi się o jej serwisowaniu. Traktuje się to raczej jako powinność niż obowiązek, choć z pewnych względów zaleca się dokonywać przeglądu regularnie. We wpisie podpowiadamy między innymi, po czym poznać, że zbliża się konieczność naprawy pompy, a także sugerujemy z kim się skontaktować.

Dlaczego regularny serwis pomp ciepła jest ważny?

Na początku warto wrócić do tematu, czy i dlaczego serwis jest konieczny. Jeżeli zależy Ci, żeby pompa zapewniała właściwy komfort termiczny latem i zimą, bez względu na czas oraz sposób eksploatacji, a do tego nie chcesz martwić się dużymi wydatkami, to postaw na regularny serwis. W niektórych przypadkach producenci lub sprzedawcy wymagają od kupującego przeprowadzanie kontroli pomp, aby zachować prawo do gwarancji. Zazwyczaj chcą, by serwisant dokonywał przeglądu raz do roku. Decydując się na montaż pompy ciepła, trzeba też być świadomym tego, aby samemu kontrolować efektywność instalacji. Awarię można poznać m.in. po nagłym zwiększeniu rachunków, głośnej pracy urządzenia lub niegenerowaniu określonej ilości ciepła. Zignorowanie potrzeby przeglądu może sprawić, że pompa przestanie działać już po kilku latach.

Jakie parametry podlegają serwisowi w pompach ciepła?

Coroczna kontrola pomp ciepła ma przede wszystkim wskazać, czy urządzenie działa w pełni wydajnie i ocenić jego żywotność. Istotne jest sprawdzenie poboru prądu przez pompę ciepła. Jeśli jest zbyt mały, może to oznaczać, że instalacja nie będzie działać efektywnie. Z kolei jeżeli za duży to może przyczynić się to do zmniejszenia żywotności i większych kosztów eksploatacyjnych. Serwisant jest w stanie to ocenić i zoptymalizować w razie potrzeby.

Kontrola na tym się nie kończy. Wiele zależy od tego, jakim typem pompy dysponujemy. Powietrzne pompy ciepła będą sprawdzane pod innym względem niż te gruntowe. Mimo to analizie podlegają takie parametry jak:
– szczelność,
– ciśnienie układu chłodniczego,
– filtry,
– wentylatory,
– zawory bezpieczeństwa,
– przyłącza elektryczne,
– czujniki,
– bezpieczniki,
– ilość czynnika chłodniczego,
– stan oleju w sprężarce,
– parownik.

Ponadto sprawdzany jest sam stan sprężarki i sposób jej działania, gdyż to ona w głównej mierze odpowiada za pracę pompy. Po zaprezentowanej liście łatwo więc zauważyć, że kontrola serwisanta jest bardzo szczegółowa. Ryzyko awarii jest przez to znikome.

pompa ciepła

Kto może przeprowadzić serwis pomp?

Wielu użytkowników pomp ciepła nie rozumie, że urządzenia serwisuje się nie dlatego, że wymaga tego producent, lecz dla samego siebie. Nie należy więc wybierać do przeglądu lub — co gorsza — naprawy zwykłego hydraulika. Nie kwestionujemy znakomitej wiedzy tych ekspertów, jednak mimo wszystko pompa ciepła jest znacznie bardziej wymagającym urządzeniem niż typowe instalacje hydrauliczne. Jest tak głównie dlatego, że jest wiele rodzajów pomp, każda może być zbudowana nieco inaczej i wyłącznie producent lub autoryzowany serwisant wie, jak rzetelnie przeprowadzić analizę i ewentualne naprawy.

Osoby dokonujące kontroli i serwisu pomp ciepła powinny posiadać specjalny certyfikat (np. EUCERT). Pracownik musi też być świadomy spełnienia wszystkich niezbędnych procedur, w tym uzupełnienia protokołu konserwacji lub serwisu. W niektórych przypadkach konieczne jest też prowadzenie książeczki eksploatacji zgodnie z unijnymi rozporządzeniami. Są to ważne informacje, o których przypadkowy hydraulik może nie wiedzieć.

Warto zapamiętać, że pompa ciepła to inwestycja, o którą trzeba dbać — sporadycznie, ale jednak. Instalacja pozostawiona samej sobie może nie przetrwać tak długo, jak regularnie serwisowana. Konserwacja to koszt około 400 złotych rocznie, jednak zależy to wszystko od wybranego instalatora. Jest to niewielka cena za pewność energooszczędności, wydajności i bezpieczeństwa. Trzeba mieć z tyłu głowy, że w razie poważnej awarii pompy, protokół konserwacji może nam zaoszczędzić mnóstwo wydatków.