Systemy chłodzenia pompą ciepła

Nowoczesne układy grzewcze w postaci pomp ciepła mają coraz więcej zwolenników w Polsce. Decydując się ten rodzaj ogrzewania, warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcje. Oprócz wygodnej bezobsługowej instalacji grzewczej możemy zyskać również skuteczny system chłodzący dom latem. W jaki sposób dopasować instalację grzewczą do funkcji chłodzenia? W dzisiejszym wpisie przedstawimy najpopularniejsze rozwiązania wykorzystujące pompę ciepła do obniżenia temperatury w domu.

Rewersyjna pompa ciepła

Aby skorzystać z funkcji chłodzenia, należy wybrać model pompy ciepła, który na to pozwala. Mowa o tzw. rewersyjnych pompach ciepła pozwalających na odwrócenie ich sposobu działania – czyli z dostarczania ciepła do wnętrza domu na odprowadzanie go. Montaż pompy ciepła mającej nie tylko ogrzewać, lecz też chłodzić, musi przewidywać wykorzystanie zaworu 4-drogowego. Jest on niezbędny do tego, aby móc odwrócić obieg czynnika roboczego – wtedy też dochodzi do wzajemnej zmiany funkcji parownika i skraplacza.

Chłodzenie poprzez instalację podłogową

Pierwszą z metod rozprowadzania energii termicznej przy pomocy pompy ciepła jest podłogówka. Za jej pomocą można także odprowadzać nadmiar ciepła latem! Metoda ta posiada swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jej zaletą na pewno jest to, że w przypadku ogrzewania posadzka jest przyjemnie ciepła. W momencie gdy pompa zacznie wychładzać pomieszczenie, podłoga automatycznie staje się zimna. Dlatego, zanim inwestor zdecyduje się na takie rozwiązanie, powinien odpowiedzieć sobie na pytanie: czy lubi zimne posadzki, czy może odwrotnie – unika ich jak ognia. Warto wspomnieć, że można zastosować także instalacje płaszczyznowe innego typu – sufitowe lub ścienne, choć są one mało popularne w Polsce.

Punkt rosy – ważny parametr

W przypadku chłodzenia domu zawsze trzeba brać pod uwagę tzw. punkt rosy. Jest to wartość temperatury, w której wilgoć z powietrza będzie się skraplać na chłodniejszych powierzchniach. Zjawisko pojawienia się wilgoci na podłodze w przypadku podłogówki może pojawić się już w momencie osiągnięcia przez nią 18°C. Jest to często argument osób przeciwnych takiemu rozwiązaniu. Warto natomiast pamiętać, że w przypadku instalacji podłogowej stosuje się duży zład wody. Dzięki temu nie występuje silne wychłodzenie podłogi, a co za tym idzie, wilgoć nie pojawia się na jej powierzchni.

klimakonwetkor naścienny daikin altherma

Nowoczesne systemy zarządzania pompą ciepła

Jeśli ktoś obawia się śliskiej podłogi, może jednak odetchnąć z ulgą. Instalacja pompy ciepła z funkcją chłodzenia powinna posiadać system regulujący nastawę temperatury docelowej pomieszczeń – tak, aby nie była za niska w stosunku do tej zewnętrznej. Jest to ważne ze względów aklimatyzacji domowników i ich dobrego samopoczucia. Takie rozwiązania pozwalają również dostosować pracę pompy tak, aby nie dopuścić do pojawienia się wilgoci na chłodzonych powierzchniach. Zdecydowanie się na profesjonalny projekt oraz montaż pompy ciepła, wykonany przez specjalistów z dziedziny nowoczesnych systemów grzewczych, pozwala uniknąć nieprawidłowego działania instalacji chłodzenia pompą ciepła, a tym samym ogranicza problem wilgotnej czy zbyt zimnej podłogi. Jednakże dla osób, które nie chcą zdecydować się na podłogówkę, istnieje ciekawa alternatywa.

Zastosowanie klimakonwektorów

Warto bowiem zwrócić uwagę na urządzenia nadmuchowe, które pozwalają wychładzać pomieszczenia, podobnie jak ma to miejsce w przypadku klasycznej klimatyzacji. Klimakonwektory połączone z instalacją wodną mogą zarówno ogrzewać powietrze, jak i je wychładzać. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą chodzić po zimnej podłodze. Mogłoby się wydawać, że wadą tych urządzeń jest hałas wentylatorów odpowiedzialnych za wypychanie ogrzanego bądź wychłodzonego powietrza. Jednakże prawdą jest, że konstrukcja nowoczesnych klimakonwektorów skutecznie izoluje od wewnętrznych szumów. Nie są to bynajmniej dokuczliwe dźwięki – urządzenia z powodzeniem mogą pracować np. w sypialni.

Wybór odpowiedniego systemu współpracującego z pompą ciepła powinien opierać się przede wszystkim na preferencjach domowników. Dodatkowo specjaliści powinni doradzić w kwestii technicznej jeszcze w trakcie planowania montażu pompy ciepła. Dlatego by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji źle dopasowanego układu, warto stawiać na profesjonalistów. A ponieważ komfort termiczny trzeba zapewnić sobie nie tylko zimą, lecz przez cały rok, to warto rozpatrzyć założenie pompy ciepła z funkcją chłodzenia.