Systemy wymiany powietrza w garażu — powinność czy obowiązek?

Garaż z definicji jest miejscem służącym do przechowywania i obsługi pojazdów. Z reguły wykonuje się tam też różne prace warsztatowe. To oaza majsterkowicza i mechanika, która z naturalnych powodów bywa niezwykle zanieczyszczona. Nagromadzony kurz, pyłki czy spaliny są nie tylko drażniące dla układu oddechowego, ale w niektórych przypadkach stanowią też zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Z tego też powodu powstał wymóg wentylowania takich pomieszczeń.

Dlaczego należy wentylować garaże?

W większości garażów możemy spotkać jedną z dwóch form wentylacji — naturalną (grawitacyjną) lub mechaniczną. Instalacje tworzy się wewnątrz pomieszczeń z wielu powodów. Jedni racjonalnie podchodzą do pracy w garażach i z własnej woli decydują się zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Innych musi do tego zmuszać prawo, czyli rozporządzenie ministra infrastruktury z 2012 roku, które jasno określa warunki techniczne, jakie powinny spełniać budynki tego typu. Zastosowanie wentylacji w garażach pozwala m.in.:
– pozbyć się nieczystości utrudniających oddychanie, a tym samym poprawić komfort pracy,
– wyeliminować niebezpieczne dla zdrowia substancje, przyczyniające się do powstania nowotworów, chorób płuc i innych,
– usprawnić pozbywanie się dymu na wypadek pożaru i ułatwić ewakuację z miejsca objętego zagrożeniem,
– ograniczyć rozprzestrzeniania się ognia, czyli zwiększyć bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko poważniejszych strat.
Praca w czystym, bezpiecznym miejscu jest efektywniejsza. Utworzenie recyrkulacji powietrza z pewnością pozytywnie wpłynie na samopoczucie pracowników i pozwoli uniknąć problemów z prawem. Ale czy może to być obojętnie jaka wentylacja?

Wentylacja mechaniczna a naturalna — czym się różnią?

Skoro wiadomo już, że właściciele garażów stosują te dwie techniki wentylacji, warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Wbrew pozorom nie w każdym z przypadków możemy postawić na swobodę wyboru. Znaczenie ma tu bowiem rodzaj garażu, jaki posiadamy. Może on być ogrzewany lub nieogrzewany. Nazwa mówi sama za siebie i pozwala wysunąć już pewne wnioski co do wyboru wentylacji, jednak mimo to warto je nieco rozpisać:

– wentylacja naturalna – stosuje się ją w przypadku garażów, które nie są ogrzewane. Reguluje ją Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (§108, ust. 1, pkt 2.) Są to otwory, dzięki którym w naturalny sposób dochodzi do recyrkulacji powietrza. Przed ich wykonaniem należy zapoznać się z wymienionymi przepisami, gdzie podana jest dokładna wielkość powierzchni otworów oraz ich ilość. Wentylacja grawitacyjna to alternatywa dla rekuperacji. W odróżnieniu od niej musi jednak posiadać przewód wywiewny wyprowadzony ponad dach. Jej montaż może być skomplikowany i bardziej czasochłonny niż rekuperacji.

sterowanie wentylacją mechaniczną

– wentylacja mechaniczna – wykorzystuje się ją w garażach ogrzewanych, zarówno tych naziemnych, jak i częściowo zagłębionych. Jest to najskuteczniejsze rozwiązanie, dlatego że pozwala w sposób automatyczny wykrywać nadmiar tlenku węgla. Nie wymaga skomplikowanych połączeń, działa natychmiastowo i wydajnie. Można ją również zaprojektować pod pojazdy zasilane gazem. Wtedy wentylacja posiada czujnik stężenia gazu płynnego. Uznaje się ją za technikę bezpieczną i nie ma potrzeby znacznego modyfikowania pomieszczeń.

Łatwo wywnioskować, że rekuperacja jest najskuteczniejszą formą wentylacji, lecz trzeba mieć na uwadze, z jakim rodzajem garażu mamy do czynienia. W obiektach ogrzewanych nie byłoby sensu tworzyć otworów zewnętrznych, gdyż w ten sposób powstawałyby straty ciepła, a wilgoć mogłaby nie być odprowadzana wystarczająco szybko.

Każdy właściciel garażu powinien zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników. Musi więc — zgodnie z prawem — zainstalować wentylację adekwatną do swojego budynku. Warto też zwrócić uwagę na garaże łączone z domem. Jeżeli między przejściem z wnętrza domu do garażu nie ma dodatkowego korytarza, tym bardziej powinno się zainwestować w wentylację mechaniczną. Zalecamy przejrzeć wymogi prawne i zakupić odpowiednie dla siebie urządzenie.