Układy hybrydowe pompy ciepła z kotłami gazowymi

W Polsce coraz częściej można się spotkać ze zintegrowanymi systemami grzewczymi. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób już zauważa duże korzyści płynące ze stosowania dwóch różnych źródeł ogrzewania. Nie inaczej jest w przypadku powietrznych pomp ciepła, które szturmem weszły na rodzimy rynek. W artykule omówimy ciekawy przypadek zastosowania takich instalacji wraz z kotłami gazowymi. Czy warto postawić na takie rozwiązanie?

Dwa źródła lepsze niż jedno

Na początku warto uświadomić sobie, po co stosuje się zintegrowane systemy grzewcze. Takie działanie zawsze ma na celu maksymalne wykorzystanie zalet danego rozwiązania oraz zoptymalizowanie całego procesu ogrzewania danego budynku. Dzięki temu można zmniejszyć zużycie energii elektrycznej czy dopasować pracę systemu grzewczego do aktualnych potrzeb domowników.

System hybrydowy powinien być zaprojektowany tak, aby wykorzystywać pompę ciepła jako główne źródło ogrzewania i chłodzenia, zwłaszcza w okresie umiarkowanych temperatur. Dlatego też w przypadku układów powietrznych pomp ciepła z kotłami gazowymi to właśnie te pierwsze urządzenia zazwyczaj grają pierwsze skrzypce. Jednak podczas wyjątkowo zimnych dni wykazują one zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną. Z tego powodu niezwykle ważne jest odpowiednie ustawienie punktu biwalentnego pompy ciepła. W ten sposób uniknąć można niepotrzebnego zużycia prądu, przechodząc w odpowiednim momencie na ogrzewanie gazowe.

Jak działa zintegrowany system?

W prawidłowo skonstruowanej instalacji zarządzanie pompą ciepła oraz kotłem gazowym musi odbywać się automatycznie. W tym celu odpowiedni sterownik, wykrywający zbyt niską temperaturę, równą punktowi biwalentnemu, musi przełączać ogrzewanie na gazowe. W okresie letnim natomiast pompa ciepła może działać jako klimatyzator, a gazowy kocioł służyć jedynie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Regulator powinien równocześnie monitorować parametry pracy oby źródeł i przyczyniać się do optymalnego trybu działania zarówno pompy ciepła, jak i kotła. Integracja tych dwóch układów wymaga także zastosowania odpowiedniego połączenia hydraulicznego. Dlatego też zawsze należy korzystać z doświadczonych firm projektujących oraz wykonujących takiego rodzaju instalacje.

wskaźnik gazu

Dodatkowe zalety

Zastosowanie powietrznej pompy ciepła wraz z kotłem gazowym pozwala również na zredukowanie produkcji spalin. Porównując bowiem układ hybrydowy do samodzielnie działającego ogrzewania gazowego, widać diametralną różnicę w emisji produktów spalania do atmosfery. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla domów znajdujących się w gęstej zabudowie. Kocioł gazowy będzie uruchamiał się jedynie w najzimniejsze dni w roku oraz wtedy, gdy zapotrzebowanie na ciepło będzie wyższe (np. do ogrzewania ciepłej wody użytkowej).

Zdecydowanie się na system hybrydowy ma jeszcze jedną, ogromną zaletę. Warto bowiem zwrócić uwagę na fakt, że gdy jedno ze źródeł ogrzewania w takim układzie ulegnie chwilowej awarii, bezproblemowo można korzystać z tego drugiego. Oczywiście z perspektywy użytkownika rzadko kiedy ktoś zakłada występowanie jakichkolwiek usterek, to jednak chcąc być przygotowanym, warto zdecydować się na grzewczy system hybrydowy. Dzięki temu nawet niewielka awaria czy prace serwisowe nie będą w żaden sposób wpływać na temperaturę w domu.

Ekonomiczne rozwiązanie

Na pewno sporo osób zastanawia się, jak zdecydowanie się na aż dwa źródła ogrzewania to decyzja dobra pod kątem finansowym. Warto jednak zauważyć, że zarówno powietrzna pompa ciepła, jak i kocioł gazowy wypadają korzystnie cenowo. Oczywiście zawsze można zdecydować się na droższy kocioł kondensacyjny czy pompę powietrzną o większej mocy. Jeśli jednak urządzenia te będą dopasowane do zapotrzebowania budynku na ciepło, a on sam będzie posiadał odpowiednią izolację termiczną, to nadal takie rozwiązanie będzie opłacalne.

Hybrydowe systemy powietrznej pompy ciepła z kotłami gazowymi stanowią zaawansowane rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania budynków. Choć na pierwszy rzut oka takie układy mogą wydawać się zbyt skomplikowane, to wbrew pozorom stanowią doskonałą alternatywę dla standardowych instalacji. Nie bez powodu są one coraz bardziej popularne na terenach miejskich i podmiejskich, gdzie zapewniony jest dostęp do sieci gazowej. Skonsultowanie się więc ze specjalistami w dziedzinie ogrzewania, analiza własnych potrzeb oraz możliwości inwestycyjnych mogą pokazać, że korzystne będzie właśnie takie rozwiązanie.