Wentylacja hybrydowa – czy ma sens?
Zapewnienie świeżego, czystego powietrza we wnętrzach budynków to podstawa. Nie jest ono tylko kwestią dobrego samopoczucia, lecz także higieny czy zachowania odpowiednich warunków. Stąd też układ wentylacji musi spełniać wiele technicznych wymogów, niezależnie od jego typu. Czasami jednak decyzja o wyborze konkretnego rodzaju systemu nie jest taka prosta. Ciekawym rozwiązaniem okazać może się tzw. wentylacja hybrydowa, która łączy działanie układu grawitacyjnego oraz mechanicznego. Dlatego też w dzisiejszym wpisie omówimy, czym się charakteryzuje się ten typ wentylacji oraz w jakich sytuacjach jego instalacja ma największy sens. Zapraszamy do lektury!
Różne metody wymiany powietrza
W przypadku większości systemów stosowanych w polskich domach można spotkać się z tradycyjnym typem układu. Grawitacyjna wentylacja domowa wykorzystuje naturalny ruch mas powietrza. Jak sama nazwa wskazuje, cięższe, bardziej gęste zimne powietrze wchodzi poprzez nawiewniki w oknach oraz naturalnie występujące szczeliny w budynku. Natomiast zużyte, ogrzane powietrze jest lżejsze, dlatego też ucieka pionowymi kanałami wentylacyjnymi ku górze.
Przeciwieństwem tego typu systemu jest wentylacja mechaniczna, czyli, innymi słowy, instalacja o wymuszonym obiegu. W tego rodzaju systemie mniejszą uwagę przykuwa się do rozmieszczenia kanałów, tak jak ma to znaczenie w grawitacyjnej wentylacji. Motorem działania takiego układu są bowiem wentylatory, które odpowiednio: wciągają bądź wyciągają powietrze do lub z pomieszczeń. Dzięki temu budynek można szczelnie ocieplić i zabezpieczyć, a świeże powietrze nadal będzie skutecznie wprowadzane do jego wnętrza. Wentylacja mechaniczna pozwala również zastosować tzw. rekuperator, czyli urządzenie odzyskujące ciepło z wyprowadzanego powietrza.
Wentylacja hybrydowa, czyli 2 w 1
Połączenie obu najbardziej znanych metod wymiany powietrza w budynkach pozwala stworzyć wydajny system, który dostosowuje swoją pracę do aktualnych warunków. Wentylacja hybrydowa to system wentylacji, który łączy w sobie cechy układu naturalnego oraz mechanicznego. W praktyce oznacza to, że powietrze może być wymieniane zarówno w sposób grawitacyjny, jak i z wykorzystaniem wentylatorów. Dzięki temu można dostosować sposób wentylacji do warunków zewnętrznych. Kiedy jednak dana metoda wentylacji jest skuteczna?
Działanie systemu hybrydowego
Na początku warto wspomnieć, kiedy grawitacyjna metoda wymiany powietrza działa najlepiej. Dzieje się to przede wszystkim zimą, gdy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku jest największa. Wtedy też wymuszony obieg powietrza byłby zbędny. Inaczej dzieje się latem, kiedy różnica temperatury jest niewielka. Do tego czasem dochodzi zjawisko, podczas którego w pomieszczeniu jest cieplej niż na zewnątrz, np. na poddaszu. Wtedy też wentylacja grawitacyjna praktycznie nie zachodzi. Z tego względu system hybrydowy pozwala w tym okresie wymusić obieg powietrza i skutecznie je wymienić. Dlatego też fenomen takiego rozwiązania polega na tym, że wykorzystuje on naturalne zjawisko wymiany powietrza, gdy tylko warunki na to pozwalają. Natomiast w innych okolicznościach automatycznie przełącza się na tryb mechaniczny. W ten sposób układ hybrydowy przez cały rok jest w stanie przez cały rok zapewniać świeże powietrze, niezależnie od warunków zewnętrznych.
Kiedy warto zdecydować się na wentylację hybrydową?
Wybór takiego typu systemu wymiany powietrza może sprawdzić się w wielu budynkach. Warto jednak przeanalizować wszystkie za i przeciw. Wentylacja hybrydowa pozwala na sporą oszczędność energii poprzez wykorzystywanie naturalnych przepływów powietrza, gdy to jest możliwe. Zmniejsza to zapotrzebowanie na energię elektryczną, zużywaną przez systemy mechaniczne działające non stop. Z kolei brak możliwości założenia rekuperatora w przypadku działania wentylacji grawitacyjnej jest przyczyną pojawienia się strat ciepła w okresie grzewczym. Chociaż istnieją rozwiązania, które taki efekt mogą nieco niwelować, nie są one tak skuteczne w porównaniu do wymiennika termicznego. Stąd też przed podjęciem decyzji warto poradzić się eksperta, będący w stanie oszacować, jakie rozwiązanie będzie lepsze.
Wentylacja hybrydowa to ciekawe rozwiązanie, które łączy zalety obu systemów: grawitacyjnego oraz mechanicznego. Jej zastosowanie przynosi wymierne korzyści w postaci oszczędności energii elektrycznej, stąd też sprawdzić się może ona w energooszczędnych budynkach. Największa wada, czyli brak możliwości założenia wydajnego rekuperatora, powoduje jednak, że wiele osób zwraca się w stronę wentylacji mechanicznej. Układ hybrydowy mimo wszystko pozwala na dobre zarządzanie nie tylko powietrzem, lecz również energią elektryczną jak i cieplną w domu przy użyciu stosownych narzędzi. Dlatego odpowiednio zaprojektowany system to podstawa!