Wykorzystanie fotowoltaiki w przestrzeni miejskiej

Fotowoltaika nie jest chwilową modą, ale koniecznością, sposobem na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza i uniezależnienie się od nieodnawialnych zasobów energii. Smog stanowi poważny problem, degradacja środowiska naturalnego postępuje w zawrotnym tempie. Na szczęście coraz więcej państw inwestuje w zieloną energię, którą pozyskuje się między innymi z promieniowania słonecznego.

Instalacje OZE powinny znaleźć się nie tylko na terenach wiejskich, ale też w przestrzeni miejskiej. Polski rząd również dąży do zapobiegania emisji zanieczyszczeń i degradacji przyrody przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Inwestorzy mogą liczyć na wsparcia w postaci dotacji i preferencyjnych kredytów.

Moduły fotowoltaiczne w przestrzeni miejskiej

Niepozorny panel fotowoltaiczny jest w stanie pozyskać energię z promieniowania słonecznego, która jest następnie przekształcana przez instalację PV w energię elektryczną. Jak wiadomo, promienie słoneczne są dostępne przez cały rok, nawet w przypadku zachmurzonego nieba. Co więcej, są odnawialne, darmowe. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na wytworzenie prądu, który można wykorzystać w dowolny sposób, między innymi do zasilania innych urządzeń elektronicznych. W przypadku dużych miast coraz popularniejsze jest wprowadzanie do przestrzeni minielektrowni słonecznych. Służą między innymi do oświetlania reklamowych bilbordów, przystanków autobusowych, znaków drogowych, wypożyczalni rowerów, parkometrów. Nawet w przypadku polskich warunków pogodowych można liczyć na sprawne działanie instalacji OZE. Nowoczesne panele fotowoltaiczne są w stanie wychwycić nawet rozproszone światło, przez co można mówić o dużej efektywności ich działania. Powstają nawet całe parki ekologiczne, które oświetlane są latarniami zasilanymi zieloną energią. Coraz popularniejsze są też samochody elektryczne, powstają kolejne stacje ładowania tego typu pojazdów, dzięki czemu możliwe staje się naładowanie akumulatora podczas robienia zakupów w supermarkecie czy nawet w godzinach pracy przed firmą. Flota autobusowa również rozrasta się o pojazdy zasilane ogniwami PV.

ładowanie telefonu na ławce solarnej

Jak wykorzystuje się instalacje fotowoltaiczne w miastach?

Fotowoltaika prężnie się rozwija, staje się powszechnie dostępna i coraz popularniejsza także w przestrzeni miejskiej. Widać to chociażby we wzroście liczby ławek solarnych, które znajdują się przede wszystkim w parkach. Służą oczywiście nie tylko do zrelaksowania się, ale umożliwiają darmowe naładowanie urządzenia mobilnego. Można używać smartfona, tabletu czy laptopa i jednocześnie go ładować. Znika problem rozładowania się baterii w najmniej oczekiwanym momencie i konieczności noszenia przy sobie powerbanku. Na tym jednak nie koniec udogodnień. Takie ławki fotowoltaiczne są wyposażone też w wyświetlacze, na których wyświetlane są rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. Co więcej, można też zapoznać się z prognozą pogody, temperaturą, siłą wiatru na godzinę, poziomem wilgotności, szansami na opady atmosferyczne itd. Panele fotowoltaiczne spotyka się również na dachach budynków – zarówno domów, bloków, jak również biurowców. Montuje się je na stacjach paliwowych, myjniach samochodowych czy halach produkcyjnych.

Komunikacja miejska również korzysta na coraz szerszą skalę z fotowoltaiki. Można już spotkać autobusy, które zostały wyposażone w ogniwa PV na dachach. Służą one do wytwarzania zielonej energii, którą zasila się kasownik, biletomat czy nawet monitoring. Powstają również liczne przystanki fotowoltaiczne komunikacji publicznej. Panele pokrywają nie tylko zadaszenia, ale też ściany zewnętrzne obiektów. Kolejną korzyścią jest zwiększenie widoczności znaków drogowych, co wpływa bezpośrednio na wzrost bezpieczeństwa na drodze, szczególnie po zmroku. Nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów związanych z oświetleniem znaków, jeśli wyposaży się je systemy fotowoltaiczne. Wzbogaca się o nie również latarnie czy pulsujące światła ostrzegawcze. Sposobem na tanie promowanie marki, usług czy produktów jest podświetlanie słupów reklamowym/bilbordów za pomocą instalacji OZE. Znika konieczność zapewnienia stałego źródła zasilania zewnętrznego. Coraz częściej można natrafić na elektroniczną roślinność, czyli sztuczne drzewa będące w stanie wytwarzać energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Co więcej, poruszają się one, świetnie imitując prawdziwą roślinę.