Wyzwania związane z instalacją systemu klimatyzacji w budynku z rekuperacją
Właściwe zarządzanie energią w budynku to dziś podstawa. Nie bez powodu istnieje wiele programów, które mają na celu poprawę wydajności cieplnej obiektów – zarówno prywatnych, jak i publicznych. Stąd też nie dziwi ciągły wzrost wykonywanych termomodernizacji czy wymiany źródeł ciepła. Jednym z elementów dobrze chronionego przed stratami energii budynku jest zastosowana w nim rekuperacja. Co jednak, jeśli pojawia się zapotrzebowanie na zimno? Jak pogodzić dwa systemy: wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i klimatyzacji? O tym w poniższym artykule.
Integracja odmiennych systemów
Połączenie tak różnych instalacji w istniejących już obiektach może być sporym wyzwaniem. Inaczej jest bowiem w nowo budowanych budynkach – tam od początku ma się większe możliwości instalacyjne, a sam projekt przewiduje odmienne działanie obu systemów. Jednakże jeśli mamy do czynienia ze zmodernizowanym domem, który już posiada układ rekuperacji, zawsze trudniej jest odpowiednio zaimplementować klimatyzację. Ponadto ogólne zasady działania obu tych różnych instalacji sprawiają, że systemy ze sobą kolidują.
Co ciekawe, pomimo że rekuperacja ma za zadanie zatrzymywać wygenerowane ciepło w budynku, a klimatyzacja obniżać temperaturę, to w obu przypadkach istnieją rozwiązania, które pozwalają na odwrócony tryb pracy tych instalacji. Jednakże z czasem zachodzi potrzeba obniżenia temperatury wewnątrz – w sezonie letnim. Wtedy też warto rozpatrzyć założenie klimatyzacji. Pierwszym technicznym wyzwaniem będzie zapewnienie, aby współpracowała ona harmonijnie z rekuperatorem.
Dobra synchronizacja kluczem do sukcesu
Przygotowując się do wdrożenia klimatyzacji w budynku z rekuperacją, warto zwrócić uwagę na jej system sterowania. Rolą instalatora klimatyzacji jest ocena, czy i w jakim stopniu będzie można zintegrować sterowanie obu układów w jednym panelu zarządzającym. Do tego celu konieczny może się okazać zakup nowych urządzeń sterujących pracą obu jednostek. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownikowi będzie o wiele łatwiej zapanować nad pracą instalacji. W ten sposób też oba układy zyskają szansę na harmonijne działanie, dając w efekcie czyste oraz – w zależności od ustawień układu – ciepłe bądź chłodne powietrze. Projektanci układów klimatyzacji ściśle współpracują ze specjalistami od automatyki, którzy programują takie zintegrowane układy. Wymaga to zastosowania odpowiednich protokołów komunikacyjnych oraz algorytmów sterujących. Nic więc dziwnego, że bez odpowiedniej ekipy fachowców zadanie połączenia klimatyzacji z układem wentylacji mechanicznej odzyskującej ciepło jest niewykonalne.
Potencjalne problemy
Stworzenie wydajnego układu wymaga zwrócenia uwagi na wiele aspektów, które mogłyby zaburzać jego prawidłową pracę. Na początku warto pamiętać o tym, że rekuperator nie tylko wpływa na czystość powietrza i odzysk energii termicznej, lecz może np. regulować wilgotność. Dodatkowo różne nastawy temperatury obu układów to prosta droga do zmniejszenia efektywności oraz większego zużycia prądu. Stąd też wspomniane wcześniej wspólne systemy sterowania to podstawa.
Inwestycja warta zachodu
Kolejny kłopot sprawić mogą kanały wentylacyjne, które mają stanowić wspólny układ dla rekuperatora i klimatyzacji. W wielu przypadkach należy stworzyć dodatkowe przewody ze względu na nieco inne wymagania techniczne. Doskonały przykład stanowi różnica między wytycznymi przepływów – do celów wentylacyjnych zazwyczaj nie jest wymagana wymiana dużej objętości powietrza, natomiast klimatyzacja potrzebuje jej w większym stopniu. Stąd też czasami zastosowanie wspólnych kanałów o różnej przepustowości staje się niemożliwe.
Takie zjawisko można oczywiście skorygować mocą jednostki klimatyzacji, dobierając ją pod wielkość przepływu dostępnych kanałów wentylacji, aczkolwiek jest to sytuacja na zasadzie „coś za coś” – efekt chłodzenia może okazać się niewystarczający. Z tego powodu koszt modernizacji systemu wymiany powietrza pod kątem dopasowania do układu chłodzenia może niekiedy być dość wysoki. Jednakże efekty pracy zintegrowanego układu rekuperacji i klimatyzacji o odpowiedniej mocy są warte takiej inwestycji.
Budynki po termomodernizacji, z dobrze zaprojektowaną i wydajną wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, powinny dość dobrze utrzymywać optymalną temperaturę. Mimo to często dodatkowe wsparcie może okazać się niezbędne, w szczególności gdy mamy do czynienia z coraz gorętszymi dniami w sezonie letnim. Aby zadbać o maksymalny komfort domowników, warto więc zainwestować w układ klimatyzacji pozwalający na uzyskanie przyjemnego chłodu. Wiedząc natomiast, że integracja takiej instalacji z rekuperacją może być kłopotliwa, zalecamy skorzystanie z pomocy doświadczonych ekspertów w dziedzinie projektowania oraz montażu tego typu układów.