Zalety instalacji off-grid oraz magazynów energii

Jeszcze kilka lat wstecz można było spotkać się z wieloma negatywnymi opiniami na temat paneli fotowoltaicznych w systemie off-grid. Przede wszystkim związane to było z wysokim kosztem zakupu magazynów energii, co nie opłacało się zazwyczaj wobec braku strat podczas oddawania nadwyżek energii do sieci w układach on-grid. Jednakże po zmianie przepisów związanych ze stawkami za wyprodukowany w domowej elektrowni solarnej prąd oddany do dystrybutora sieci punkt widzenia wielu osób znacząco się zmienił. Wpływ na to bez wątpienia ma także sukcesywne obniżanie się cen komponentów instalacji fotowoltaicznej, co może zachęcać do postawienia na elektrownię z magazynem energii. Jakie zatem zalety posiadają instalacje fotowoltaiczne off-grid i dlaczego warto na nie postawić?

Zabezpieczenie przed awarią sieci

Coraz częściej występujące intensywne zjawiska pogodowe w postaci silnego wiatru czy nawałnic powodują, że własna, niezależnie działająca fotowoltaika to racjonalne rozwiązanie. Tym bardziej że stan krajowej sieci energetycznej pozostawia wiele do życzenia. Przestarzałe linie niskiego, średniego czy wysokiego napięcia często nie są w stanie oprzeć się naporowi wiatru. Czasem słupy podtrzymujące przewody zasilające są na tyle zdegradowane, że przewracają się bez udziału czynników zewnętrznych. Dlatego też awarie sieci bywają nieprzewidywalne i można zostać pozbawionym prądu w najmniej oczekiwanym momencie. Instalacje fotowoltaiczne off-grid chronią przed takimi zdarzeniami i zawsze zapewniają dostęp do energii elektrycznej.

Wszędzie tam, gdzie sieci brak

Doskonałą zaletą omawianego rozwiązania jest także możliwość korzystania z energii elektrycznej tam, gdzie sieć energetyczna najzwyczajniej nie jest doprowadzona. To między innymi oddalone od regularnej zabudowy działki rekreacyjne czy gospodarcze. Dzięki temu, chcąc założyć panele solarne np. na zlokalizowanych z dala od linii energetycznej budowanych farmach, zakładach produkcyjnych czy hotelach, można nie tylko pominąć koszt przedłużenia linii do punktu docelowego, lecz także zapewnić sobie stabilny dostęp do energii elektrycznej. Oczywiście, aby wszystko działało jak należy, planowaną inwestycję powinno się zoptymalizować pod względem szacowanego, przyszłego zużycia energii. Jednakże zlecając to doświadczonemu projektantowi tego rodzaju instalacji, jest się w stanie przewidzieć wiele scenariuszy tak, aby być gotowym na wszelkie sytuacje.

obsługa, serwis inwertera fotowoltaicznego

Zabezpieczenie instalacji

Układy z charakterystycznymi dla systemów off-grid magazynami energii są także doskonałym rozwiązaniem, które ochroni inwerter każdej instalacji solarnej. Do produkcji energii ogniwa fotowoltaiczne potrzebują równocześnie podłączenia do sieci, dlatego też nagłe odcięcie prądu może uszkodzić instalację oraz spowodować, że panele nie mogą dalej produkować energii elektrycznej. Z tego powodu nawet magazyn o małej zdolności akumulującej pozwala zabezpieczyć instalację przed uszkodzeniem w przypadku pozostawienia podłączenia do sieci energetycznej. Co więcej, takie rozwiązanie chroni nie tylko przed całkowitym brakiem prądu w sieci, lecz także przed szkodliwymi dla układu skokami oraz spadkami napięcia.

Unikanie strat podczas oddawania nadwyżek

Warto również zauważyć, że po zmianie przepisów dotyczących stawek za zwrot oddawanej energii, niezużytej w czasie podwyższonej produkcji w ciągu dnia, właściciele elektrowni solarnych będą odnotowywać straty finansowe. W tej sytuacji instalacja nawet z niewielkim magazynem energii jest w stanie kumulować jej nadwyżki. W ten sposób prąd wykorzystać można wtedy, kiedy jego produkcja jest na niższym poziomie oraz gdy ceny na konkretnej taryfie są wyższe. Tyczy się to głównie pory nocnej oraz południowej. Dzięki temu nie będzie trzeba oddawać już nadwyżek, a będzie można praktycznie je wykorzystywać. Gdy panele nie będą produkować dużych ilości prądu, będzie można wtedy wykorzystać ten wytworzony wcześniej.

Chociaż koszt budowy instalacji fotowoltaicznej off-grid jest znacznie wyższy od rozwiązania on-grid, to w dłuższej perspektywie taka inwestycja okazuje się bardziej opłacalna. Wynikające z tego systemu korzyści pozwalają nie tylko na uniknięcie strat pochodzących z nowych rozporządzeń, ale także awarii instalacji czy odcięcia dostępu do energii z sieci. Tym bardziej że organizacje proekologiczne oraz rządowe, promujące fotowoltaikę, coraz bardziej zachęcają do zakładania tego typu elektrowni, które przyczyniają się do odciążenia krajowej sieci energetycznej. Jeśli zatem jest się w stanie zainwestować w taki rodzaj instalacji, warto iść za rozwojem technologii i to rozpatrzyć.