Zalety ogrzewania elektrycznego z fotowoltaiki i metody jego optymalizacji

Przy coraz mniejszym wyborze w kwestii ogrzewania w zgodzie z odgórnie narzucanymi wytycznymi UE wiele osób zastanawia się, która technologia będzie najlepsza. Oczywiście każda z nowoczesnych metod ogrzewania posiada sporo zalet, jednakże użytkownicy powinni przeanalizować dostępne możliwości. Jednym z ciekawszych rozwiązań może być ogrzewanie elektryczne, które bazuje na działaniu układu PV. Wiele osób nadal podchodzi sceptycznie do takich systemów, czy jednak słusznie? W dzisiejszym wpisie przedstawimy korzyści ze zdecydowania się na ogrzewanie elektryczne z panelami fotowoltaicznymi. Zapraszamy do lektury!

Czy to ma sens?

Ogrzewanie elektryczne w kontekście dążenia do obniżenia kosztów zużytej energii w gospodarstwie domowym może wydawać się kiepskim pomysłem – w szczególności gdy przeanalizuje się, jak na przestrzeni ostatnich lat rosły koszty energii elektrycznej. Jednakże zmieniając źródło prądu na własne, inaczej zaczyna się postrzegać taki system grzewczy. Założenie wydajnej instalacji, gdzie panele fotowoltaiczne będą mogły zapewnić nam odpowiednią ilość energii elektrycznej, pozwala nie tylko na obniżenie kosztów ogrzewania, lecz także gwarantuje maksymalną wygodę. Stąd też pomysł na założenie takiego układu jest niezwykle kuszący. W jakiej sytuacji zastosowanie ogrzewania elektrycznego będzie faktycznie dobrą koncepcją?

Budynki o niewielkim metrażu

Pierwszym przypadkiem, gdzie zastosowanie ogrzewania elektrycznego, np. w postaci promienników bądź grzałek prądowych, ma sens, są obiekty o niewielkiej powierzchni użytkowej, a także niedużej kubaturze. Takiego typu budynki cechują się łatwością w ogrzewaniu, dlatego też o wiele łatwiej będzie stworzyć system, który poradzi sobie z tym zadaniem.

Budynki o najwyższym stopniu termoizolacji

Drugim przypadkiem, gdzie ogrzewanie elektryczne również może znaleźć swoje zastosowanie, są obiekty o doskonałej izolacji. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ produkcja ciepła przy pomocy prądu elektrycznego to dość energochłonne zadanie, stąd też należy tak zoptymalizować parametry budynku, aby utrata wytworzonego ciepła była jak najmniejsza. Doskonałym rozwiązaniem jest np. założenie rekuperatora oraz uszczelnienie drzwi i okien.

pompa ciepła - system grzewczy wspierany przez fotowoltaikę

Instalacja jako układ wspierający główne źródło ciepła

Instalacja fotowoltaiczna może również doskonale wspierać inny system grzewczy, np. powietrznej pompy ciepła. W przypadku znacznego obniżenia się temperatury zewnętrznej, w niektóre dni sezonu zimowego, dodatkowe wsparcie w postaci grzałki elektrycznej zasilanej panelami PV jest nieocenione. To świetny sposób na oszczędności, nie trzeba bowiem pobierać prądu z sieci zewnętrznej.

Jako ogrzewanie dodatkowe w budynkach gospodarczych

Ciekawym zastosowaniem systemów grzewczych zasilanych fotowoltaiką jest wykorzystanie ich do podnoszenia temperatury w przestrzeni, w której nie potrzebujemy utrzymywać ciepła przez cały czas. Mowa nie tylko o przydomowych garażach czy innych pomieszczeniach gospodarczych, lecz także o obiektach przemysłowych, usługowych czy handlowych. Dlatego też tanie ogrzewanie elektryczne z instalacji fotowoltaicznej jest tutaj bardzo praktyczne, np. jeśli używamy go tylko w ciągu dnia.

Optymalizacja układów grzewczych układów PV

W przypadku takiego rozwiązania ważne jest, aby system był idealnie dopasowany do zapotrzebowania budynku lub pomieszczenia na ciepło. Na podstawie takich wielkości jest się w stanie dokładnie oszacować moc instalacji, potrzebnej często nie tylko do ogrzewania obiektu, lecz także do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych. W takim momencie należy brać pod uwagę konieczność zainstalowania magazynów energii. Oczywiście jest to dodatkowy koszt wpływający na czas zwrotu inwestycji, jednakże dzięki takim elementom nie będzie trzeba polegać na droższym prądzie z sieci krajowej.

Dodatkowymi narzędziami, które pozwolą dobrze dysponować ogrzewaniem elektrycznym, są inteligentne systemy zarządzania energią (EMS). Znacząco zwiększają one efektywność tego rodzaju ogrzewania, monitorując zużycie energii w czasie rzeczywistym oraz optymalizując jej dystrybucję w zależności od zapotrzebowania na prąd. Dzięki temu zwiększa się sprawność układu grzewczego, a także minimalizowane są ewentualne straty energii.

Choć bezpośrednie ogrzewanie z użyciem prądu nadal nie jest tak popularne jak inne, ekologiczne systemy (np. pompy ciepła), to posiada ono spory potencjał. Rozwiązanie takie może się sprawdzić zarówno jako główne źródło ogrzewania, jak i dodatkowe. Niezależnie jednak od naszych planów – jak w każdym innym przypadku – należy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw założeniu takiej instalacji. Choć panele PV do produkcji prądu zawsze są doskonałym pomysłem, czasami w niektórych sytuacjach inny system ogrzewania może być o wiele lepiej dopasowany do budynku czy zapotrzebowania jego użytkowników. Dlatego też analiza techniczna przed podjęciem decyzji jest kluczowa dla powodzenia każdej inwestycji budowy nowego źródła ogrzewania, niezależnie od rodzaju obiektu.