Zastosowanie powietrznych pomp ciepła w budynkach komercyjnych

Technologia ogrzewania domów powietrznymi pompami ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie nie tylko wśród prywatnych inwestorów. Ze względu na liczne zalety wykorzystuje się je z powodzeniem także w budynkach komercyjnych. Pozwalają na efektywne ogrzewanie dużych powierzchni, takich jak biurowce, hotele, centra handlowe i inne budynki użyteczności publicznej, robiąc to również w sposób ekologiczny. A to duży plus dla instytucji reprezentatywnych. Dlatego też w dzisiejszym wpisie przedstawimy główne powody, dla których warto zwrócić uwagę na pompy ciepła w kontekście skutecznego ogrzewania wspomnianych obiektów.

Wysoka efektywność z pompą powietrzną

Systemy oparte o takie rozwiązanie OZE są niezwykle wydajne. Nowoczesne pompy ciepła wykorzystują energię z powietrza zewnętrznego do ogrzewania budynków. W porównaniu do konwencjonalnych kotłów na paliwa stałe przede wszystkim zyskuje się stabilność pracy układu. Oczywiście na rynku z powodzeniem znaleźć można np. kotły pelletowe, które spełniają również takie warunki. Warto jednak pamiętać, że ogrzewanie dużych obiektów powinno być najlepiej bezobsługowe. Dlatego też pompa ciepła to wybawienie dla wielu instytucji. Im mniej zaangażowania personelu w obsługę układu ogrzewania, tym lepiej.

Kompatybilność z innymi systemami

Niemalże nieograniczone możliwości adaptacji z istniejącymi już instalacjami to spora zaleta powietrznych pomp ciepła. Oczywiście, aby prawidłowo zintegrować pompę ciepła z innym systemem grzewczym, niezbędna jest specjalistyczna wiedza. Dlatego też należy zawsze stawiać na doświadczonych wykonawców. Dzięki temu nie trzeba będzie inwestować w całkowicie nową infrastrukturę, co przełoży się na znaczne oszczędności.

Powietrzne pompy ciepła są łatwe do skalowania i mogą być dostosowane do różnych rozmiarów budynków komercyjnych. Wszystko dzięki elastyczności w kwestii ustawień pracy pompy, które mogą zależeć od wielu ważnych dla użytkownika czynników. Mogą być zatem stosowane zarówno w mniejszych obiektach, jak i w większych kompleksach czy być stopniowo łączone w układy pomp ciepła, wzajemnie ogrzewające różne sektory rozbudowywanych sukcesywnie obiektów.

Raz ciepło, raz zimno

Niebywałym atutem powietrznych pomp ciepła jest możliwość nie tylko ogrzewania budynków, lecz także ich skutecznego chłodzenia. Co więcej, urządzenia te doskonale nadają się do dużych przestrzeni, posiadających wiele stref zróżnicowanych pod względem temperatury docelowej. W ten sposób coraz więcej właścicieli centrów handlowych, hoteli czy obiektów rekreacyjnych decyduje się na pompy ciepła. Aby móc tak wykorzystywać ich pełen potencjał, można postawić na jeden z dwóch wariantów.

  • Multi Split

W tym przypadku jednostka zewnętrzna połączona jest z kilkoma jednostkami wewnętrznymi, które są zainstalowane w różnych pomieszczeniach budynku. Każda z nich może działać niezależnie, ogrzewając czy chłodząc przestrzeń. W ten sposób można precyzyjnie sterować temperaturą w poszczególnych strefach obiektu.

wentylatory pompy ciepła daikin na dachu instytutu

  • VRF

Jest to nieco bardziej zaawansowane rozwiązanie, które również pozwala na niezależne ogrzewanie bądź chłodzenie pomieszczeń w budynkach. Systemy oparte o VRF często pozwalają na stworzenie bardziej złożonych układów oraz na precyzyjniejsze kontrolowanie temperatury.

To się opłaca!

Warto zauważyć, że celem każdej inwestycji komercyjnej jest zysk, dlatego też każdy, kto docenia oszczędność, powinien zwrócić się w stronę powietrznych pomp ciepła. Przede wszystkim niskie koszty zakupu samych urządzeń, a także wiele możliwości zintegrowania ich z systemami (np. z rekuperacją) sprawiają, że są one chętnie wybieranymi urządzeniami do ogrzewania budynków komercyjnych. Co więcej, pompy ciepła wykazują się dużą żywotnością, która może sięgać ponad 20 lat. W porównaniu do konwencjonalnych źródeł ciepła wypadają one więc znakomicie.

Wykorzystanie powietrznych pomp ciepła w budynkach komercyjnych to nadal dość innowacyjne rozwiązanie, które przynosi jednak wiele korzyści. Wysoka efektywność energetyczna przy równocześnie niskich kosztach eksploatacyjnych, skalowalność oraz możliwość adaptacji do istniejących już instalacji to zalety, obok których nie sposób przejść obojętnie. Dlatego też coraz więcej firm stawia na oszczędne, ekologiczne i wydajne pompy ciepła dla ogrzewania dużych powierzchni – trudno im się dziwić.