Znaczenie rekuperacji w domu

Dziś każdy powinien być świadomy, jak jakość wdychanego przez nas powietrza wpływa na nasze zdrowie. Tyczy się to także zamkniętych pomieszczeń, a nie wyłącznie otwartych przestrzeni. To między innymi dlatego rekuperacja, która pozwala na skuteczną wentylację budynku z równoczesnym odzyskiwaniem ciepła, staje się już niemal standardem w polskich domach. Dlaczego warto zatem zdecydować się na tę technologię i w jaki sposób może ona pomóc nam poprawić jakość powietrza oraz zmniejszyć straty cieplne, a co za tym idzie, również finansowe?

Czym dokładnie jest rekuperacja?

Rekuperator to nic innego jak układ kanałów, którymi przepływa powietrze zużyte z wnętrza budynku oraz świeże, przefiltrowane z zewnątrz. Równocześnie to, którego się pozbywamy, jest cieplejsze, dlatego rekuperator wyposażony jest również w wymienniki ciepła pobierające energię skumulowaną w zanieczyszczonym powietrzu, która powraca do budynku wraz z tym czystym, przefiltrowanym. Takie zjawisko pozwala na oddychanie „pełną piersią” w budynku, nie tracąc przy tym cennej energii. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy często zwraca się uwagę na to, by budynki, będąc szczelnymi i dobrze zaizolowanymi, nie traciły nadmiernie ciepła.

Obowiązujące wymogi a rekuperacja

Unia Europejska stara się narzucać regularnie przepisy, mające na celu zmniejszenie zużycia nieodnawialnych źródeł energii. Do szacowania poziomu korzystania z tego rodzaju surowców służy wskaźnik EP. Określa on tzw. wartość energii pierwotnej, którą dom jednorodzinny zużywa w ciągu roku. Od stycznia 2021 roku wartość ta nie powinna przekraczać 70 kWh/(m² × rok). Z tego względu wszelkie narzędzia wpływające na obniżanie zużycia energii będą równocześnie zmniejszały wskaźnik EP. Zaliczyć można do nich przede wszystkim skuteczną termoizolację oraz właśnie rekuperację.

Z tego względu niekoniecznie trzeba rezygnować z kotła, np. na pellet, na rzecz pompy ciepła czy ogrzewania elektrycznego, aby spełniać określone normy. Wystarczy, że zadba się o dokładną termoizolację. Czasem przeprowadzona prawidłowo izolacja budynku z użyciem wysokiej jakości materiałów, jak i wymiana drzwi czy okien na bardziej szczelne powoduje, że można także kupić piec o mniejszej mocy. Dzięki temu nie tylko zmniejszy się wskaźnik EP, lecz także zmaleje kwota rachunków za opał. Czy w takim razie nadal potrzebna jest rekuperacja?

centrala climacool

Montaż układu rekuperacji staje się niezbędny, ponieważ im lepiej jest wykonana izolacja budynku, tym równocześnie następuje gorsza wymiana powietrza. Świeże powietrze nie ma możliwości przedostania się przez porządnie zabezpieczone szczeliny, a tradycyjne, regularne wietrzenie powoduje kolosalną ucieczkę energii cieplnej, na której nam przecież niezmiernie zależy. W tym momencie ratunkiem może być właśnie rekuperator, który zatrzyma ciepło, lecz równocześnie wprowadzi czyste, przefiltrowane powietrze do wnętrza. Czy jest sens zatem montowania rekuperatora w budynku, który jest niedostatecznie izolowany bądź nie ma tej izolacji wcale? Z czysto teoretycznego punktu widzenia takie działanie jest pozbawione logiki, ponieważ oznaczałoby to całkowity brak wydajności rekuperatora lub jej znaczące obniżenie. Budynek bez skutecznej termoizolacji po prostu będzie tracił sporo energii cieplnej, a jego domownicy zużyją znacznie więcej paliwa opałowego, niż faktycznie powinni. Więcej spalonego opału wpływa niestety nie tylko na zwiększone koszta utrzymania domu, lecz także przyczynia się do uwalniania wielokrotnie większej ilości szkodliwych produktów spalania, co zatruwa nas wszystkich.

Rekuperacja jest coraz bardziej pożądana – ponieważ spełnia ona wymogi dotyczące termoizolacji budynków mieszkalnych oraz równocześnie znacząco wpływa na jakość powietrza w budynkach, przekłada się na zdrowie i lepsze samopoczucie domowników. Dodatkowo, wykonując szereg działań na rzecz dostosowania się do wymogów UE, wpływa na znaczące zmniejszenie zużycia surowców naturalnych, a co za tym idzie, pośrednio spowalnia niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym. Należy zadbać o to, aby z budynków nie uciekało ciepło, równocześnie mając na uwadze swoje zdrowie i drogi oddechowe. Powinno to być priorytetem każdego z nas!