Żywotność pomp ciepła – co na nią wpływa?

Każdy, kto inwestuje w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne w swoim domu, zawsze chce, aby działały one jak najdłużej. Wpływa to przede wszystkim na opłacalność założenia konkretnego systemu. Równocześnie ważne jest dla wszystkich unikanie sytuacji awaryjnych, co może także wpływać na jakość pracy wspomnianych układów. Nie inaczej jest z pompami ciepła, które już na dobre zagościły w Polsce. Co należy więc robić, aby funkcjonowały one bez zarzutu przez wiele lat?

Podstawowa wiedza na temat pracy pompy ciepła

Aby zrozumieć, jak najlepiej zadbać o instalację grzewczą takiego typu, należy poznać sposób działania pompy. Dlatego też na początku przybliżymy jej budowę oraz funkcje poszczególnych elementów. Instalację można podzielić tak naprawdę na 2 sektory – jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną oraz odpowiednio w nich zlokalizowane dolne, a także górne źródło ciepła. W przypadku pompy powietrznej dolnym źródłem określa się elementy pobierające energię z zewnątrz. Jest to przede wszystkim tzw. parownik. Czynnik obecny w nim pobiera energię cieplną z otoczenia (nawet w temperaturze -20°C), która jest przekazywana dalej poprzez sprężarkę. Pozwala ona na podniesienie ciśnienia, a co za tym idzie – również temperatury wspomnianego czynnika. Jest on transportowany do jednostki wewnętrznej, czyli znajdującej się już w budynku – dokładnie do skraplacza. To tam ciepło jest przekazywane do instalacji grzewczej budynku, w tym też do układu c.w.u. Możliwe jest zamontowanie przepływowego podgrzewacza elektrycznego, w razie większego zapotrzebowania na ciepło. Teoretycznie działanie pomp powietrza nie jest bardzo skomplikowane, jednakże warto wiedzieć, na co szczególnie zwracać uwagę podczas korzystania z tych urządzeń.

Przyczyny podwyższonej awaryjności pompy ciepła

Aby pompa ciepła służyła jak najdłużej, należy przede wszystkim unikać wszelkich awarii, a w razie jakichkolwiek zaburzeń jej działania warto reagować jak najszybciej. Minimalizuje się w ten sposób negatywny wpływ na poszczególne elementy układu. Na pierwszym miejscu powodów, przez które instalacja może nie działać prawidłowo, jest jej niepoprawny montaż. Błędy popełnione podczas zakładania urządzenia, a także dostosowywania parametrów jego pracy mogą szybko dać o sobie znać.

Przysłowiowym gwoździem do trumny pompy ciepła jest nieodpowiedni dobór poszczególnych elementów układu. Tyczy się to np. zamontowania podgrzewacza, jak i zbiornika c.w.u. Jeśli te części nie pasują do parametrów pracy oraz rodzaju pompy ciepła, to może to się przyczynić do częstych wyłączeń sprężarki, a nawet do poważniejszej awarii. Z tego względu nie warto polegać na niedoświadczonej firmie zakładającej te rozwiązania grzewcze – potencjalne oszczędności znikną po częstych naprawach i skróconej żywotności instalacji.

pompa ciepła na zewnątrz budynku

Idealne ciśnienie to podstawa!

Pierwszą możliwą przyczyną może być zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie czynnika roboczego. Nieprawidłowe wartości tej wielkości fizycznej wpływają na zaburzenia pracy sprężarki, która albo może się uszkodzić w przypadku zbyt niskich wskazań ciśnienia, albo nie jest w stanie odebrać energii cieplnej, gdy ciśnienie jest zbyt wysokie. Może wtedy ciągle włączać i wyłączać. Dlatego też istotne jest wprowadzenie odpowiedniej ilości czynnika do układu, właściwe nastawienie parametrów pracy oraz dopasowanie mocy urządzenia do zapotrzebowania budynku na ciepło.

Brak zanieczyszczeń – brak problemu

Kolejnym czynnikiem, który wpłynąć może na działanie, a co za tym idzie – też żywotność instalacji, jest brak regularnego czyszczenia lameli parownika. Warto zauważyć, że pompa powietrzna ma bezpośredni kontakt z otoczeniem, a w nich przenosi się sporo drobin, kurzu czy pyłków. Takie frakcje mogą dostać się do głębi jednostki wewnętrznej i negatywnie wpływać na pracę jej komponentów. Regularność dotyczy również takiej czynności jak odpowietrzanie układu. Aby nie obciążać ważnych elementów pompy ciepła, należy więc nie dopuszczać do zapowietrzenia instalacji oraz dbać o jej czystość.

Jak długo powietrzna pompa ciepła powinna działać? Pomimo że wiele tego typu urządzeń jeszcze nie osiągnęło w Polsce maksymalnego wieku użytkowania, to szacuje się, że zależnie od modelu pompa powietrzna może osiągnąć żywotność aż 35 lat! Z tego powodu coraz więcej prywatnych inwestorów decyduje się na to stosunkowo tanie rozwiązanie grzewcze. Jeśli postawi się więc na profesjonalistów w kwestii zakładania pomp ciepła, będzie zwracać się uwagę na to, czy pompa pracuje prawidłowo, a także odpowiednio szybko reagować na wszelkie zaburzenia w działaniu – to na pewno uda się użytkować ją tak długo, jak to możliwe.