Dwustronne panele PV – budowa, zalety, zastosowanie

Fotowoltaika na dobre zagościła w Polsce i mimo wielu perturbacji ma się świetnie. Sporo właścicieli nieruchomości jeśli jeszcze nie rozpoczęło procedury zgłoszenia instalacji PV, to poważnie się nad tym zastanawia. Natomiast niewiele osób zdaje sobie sprawę, że panele panelom nierówne. To rozwiązanie OZE ma bowiem swoje różne oblicza. Dlatego, aby przybliżyć obszar fotowoltaiki, poruszymy w dzisiejszym wpisie temat paneli dwustronnych. Czy są one powszechnie stosowane, jakie posiadają zalety i w jakim przypadku warto rozpatrzyć ich montaż?

Klasyczne rozwiązanie

Większość paneli, które można zaobserwować na dachach polskich domów, to standardowe moduły jednostronne. Oznacza to, że znajdujące się w nich ogniwa fotowoltaiczne pobierają energię słoneczną jedynie górną powierzchnią – tą zwróconą do słońca. Są to panele typu monofacial. Choć przymocowane na stałe, ustawione w odpowiednim kierunku oraz pod optymalnym kątem już są dość wydajne, to istnieją panele, które potrafią wyciągnąć ze słońca jeszcze więcej. W jaki sposób działają?

panele dwustronne

Wydusić słońce jak cytrynę

Doskonałym patentem okazało się stworzenie paneli dwustronnych (bifacial). Funkcjonują one dokładnie tak samo jak te klasyczne, jednakże odbierają promieniowanie słoneczne z obu stron, co skutecznie zwiększa ich potencjał energetyczny. Moduły bifacial potrafią więc nie tylko wykorzystywać promieniowanie w układzie skierowanym na wschód oraz zachód. Mogą również produkować energię elektryczną zarówno z promieniowania bezpośredniego, jak i tego odbitego. Otwiera to sporo ciekawych możliwości projektowych dla instalacji fotowoltaicznych oraz pozwala na jeszcze lepsze wykorzystanie światła słonecznego.

Różnice w budowie

Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić te dwa typy modułów. Kluczową różnicą jest brak tylnej osłony w postaci folii ochronnej. W panelach jednostronnych ma ona za zadanie uszczelniać moduł, a co za tym idzie – chronić przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Moduły dwustronne z kolei, jak sama nazwa wskazuje, posiadają przezroczystą warstwę szkła hartowanego bądź tworzywa o podobnych właściwościach, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Natomiast w ich wnętrzu znajdują się materiały skutecznie odbijające światło w kierunku ogniw. Warto w tym momencie wspomnieć, że one same również są dwustronne. To sprawia, że wydajność takich paneli, w porównaniu do tych jednostronnych, potrafi być większa nawet o 30% – jest to spora różnica warta uwagi. Czy jednak panele bifacial można stosować wszędzie i w każdym przypadku?

panele fotowoltaiczne dwustronne

Moduły PV do zadań specjalnych

Panele bifacial, pomimo że posiadają o wiele wyższą wydajność od jednostronnych modeli, nie są tak wszechstronne jeśli chodzi o zastosowanie. Przede wszystkim nie montuje się ich na dachach, ponieważ przeszkodą są wymogi konstrukcyjne mocowań. Nie mogą one bowiem nadmiernie wystawać ponad powierzchnię dachu. Stąd też tego typu moduły wykorzystuje się w instalacjach stawianych na gruncie oraz w dużych farmach PV. Trzeba również wspomnieć, że niestety wraz ze zwiększoną wydajnością w parze idzie też wyższa cena, lecz jest to zrozumiałe. Dlatego wybór tego typu modułów, wykorzystywanych do przydomowej elektrowni słonecznej, musi być dokładnie przemyślany.

Ogromną zaletą paneli bifacial jest natomiast wysoki współczynnik wykorzystania dostępnej powierzchni. Z tego powodu pozwalają one – w przeciwieństwie do jednostronnych modułów – generować dużo prądu z instalacji o stosunkowo małej powierzchni. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że aby osiągnąć maksymalne osiągi w produkcji energii, należy ustawić panele dość wysoko nad poziomem gruntu, a także zadbać o to, by w otoczeniu było jak najwięcej odbijających światło powierzchni, np. jasne ściany budynków czy posadzki, a także pomalowane na biało elementy konstrukcyjne instalacji.

Pomimo sporych wymagań dwustronne panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze Dzięki wysokiemu potencjałowi energetycznemu moduły bifacial jeszcze bardziej zachęcają do montażu instalacji PV. Nic dziwnego więc, że wiele osób posiadających wolną przestrzeń na działkach prywatnych bądź firmowych planuje założenie wydajnej elektrowni słonecznej. Wykorzystując panele dwustronne, mogą jeszcze lepiej wykorzystać darmowe i ekologiczne promieniowanie słoneczne.