Jak zwiększyć wydajność paneli PV podczas zimy?

Zakładanie instalacji fotowoltaicznych ma jeden, podstawowy cel – oszczędności. Dlatego też, decydując się na tego typu rozwiązania, warto zwracać szczególną uwagę na jakość zakładanych paneli PV. Natomiast okresem, w którym zauważa się spadek wydajności instalacji jest zima, a wynika to z wykorzystanych metod instalacji oraz specyficznych warunków atmosferycznych, które nie sprzyjają produkcji prądu przez ogniwa. Z tego względu właśnie o tej porze roku wielu właścicieli zastanawia się, czy można lepiej przygotować układ do zimy i jej trudów. W dzisiejszym wpisie poruszymy właśnie tę kwestię – zapraszamy do lektury!

Skąd ten kąt?

Na wstępie warto zaznaczyć, że rodzaj paneli wykorzystanych w naszej instalacji ma kluczowe znaczenie dla ich wydajności podczas zimy. Jednakże istnieje wiele sposobów na to, aby z dowolnej instalacji PV uzyskać jeszcze więcej prądu. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest optymalizacja kąta nachylenia paneli. Można to zrobić już na samym początku – instalator powinien sprawdzić pomiary nasłonecznienia w danym miejscu, oraz na ich podstawie wyznaczyć stopień spadku stelażów pod zakładane panele fotowoltaiczne. Doskonałą opcją są również tzw. trackery. To automatyczne stelaże, mogące zmieniać zarówno kąt nachylenia paneli, jak i kierunek odbioru promieniowania. Jednakże nie zawsze istnieje możliwość zastosowania takiego rozwiązania. Wtedy też trzeba sięgnąć po prostsze metody.

Biały puch, czyli przeszkoda dla światła

W tym momencie trzeba pamiętać, że zimą opady śniegu potrafią skutecznie ograniczyć produkcję prądu przez ogniwa fotowoltaiczne. Nawet jego stosunkowo cienka warstwa może całkowicie zablokować promienie słoneczne. I choć wskazuje się, że spadki w produkcji energii w skali roku to około 1-3,5%, co jest w założeniu pomijalną wielkością, to jednak mowa tutaj o wartości średniej. Stąd też w miesiącach charakteryzującymi się najniższą produkcją prądu, czyli w listopadzie, grudniu oraz styczniu, dodatkowe ograniczenie dopływu promieni słonecznych do ogniw jest zjawiskiem niepożądanym. Aby nasze panele PV generowały możliwie jak największą ilość prądu, warto zadbać o to, by na ich powierzchni nie zalegał śnieg. W jaki sposób?

W przypadku instalacji dachowych samodzielne usuwanie czapy śnieżnej nie jest dobrym pomysłem. W sytuacji gdy opady i niska temperatura utrzymują się przez wiele dni, a produkcja prądu wyraźnie się obniżyła, warto wezwać ekipę serwisową, która przy pomocy specjalistycznego sprzętu usunie śnieg. Natomiast w przypadku systemów montowanych na gruncie można poradzić sobie samemu, uważając jednak, aby nie zarysować powierzchni paneli. Co ciekawe, niektóre z nich mogą być wyposażone w układy odmrażające, jednakże takie modele raczej stosuje się w lokalizacjach, gdzie obserwuje się intensywne i częste opady śniegu w ciągu roku.

jak dbac o panele zimą

Powłoki antyrefleksyjne

Kolejnym sposobem na zwiększenie produkcji energii przez instalację fotowoltaiczną zimą jest zastosowanie specjalistycznych środków ochronnych. Mowa o powłokach antyrefleksyjnych, które ograniczają zjawisko odbicia się światła od powierzchni paneli PV. Dlaczego one działają? Umożliwiają one dotarcie promieni słonecznych do ogniw w większym stopniu, w porównaniu do sytuacji, gdzie się ich nie stosuje. Większa absorpcja światła spowodowana zastosowaniem powłok antyrefleksyjnych pozwala poprawić uzysk energii. Jest to ważne tym bardziej zimą, gdyż biały śnieg znajdujący się w najbliższym otoczeniu silnie wpływa na rozpraszanie promieniowania słonecznego. Stąd też ważne jest, aby światło mogło być w jak największym stopniu pochłaniane przez panele PV. Wykorzystanie więc takich powłok pozwala na jeszcze większe możliwości produkcji prądu, a zimą jest to na wagę złota!

Choć metody zwiększenia wydajności instalacji fotowoltaicznych zimą nie dają na pierwszy rzut oka spektakularnych efektów, przynajmniej oceniając je w skali roku, to w danym momencie mogą diametralnie wpłynąć na produkcję prądu. Wtedy, gdy i tak promieni słonecznych jest już jak na lekarstwo, warto pomyśleć o optymalizacji swojej elektrowni. Dzięki temu inwestycja w nią jeszcze szybciej się zwróci, a zimą będzie można nadal korzystać z taniej energii.