Klimatyzacja czy pompa ciepła – na co się zdecydować?

Posiadając dom bądź planując jego budowę, należy brać pod uwagę wiele aspektów. Jeden z nich dotyczy chłodzenia wnętrza budynku. Dziś natomiast nie trzeba stawiać wyłącznie na klasyczne rozwiązania w postaci indywidualnego systemu klimatyzacji. Warto pomyśleć o instalacji pompy ciepła, która nie tylko ogrzewa zimą, lecz może także chłodzić dom latem. W dzisiejszym artykule przedstawimy zatem porównanie zalet obu tych rozwiązań – czy któreś z nich wypadnie lepiej? Przekonajmy się!

Klimatyzacja zimą

Klimatyzacja, czyli sprawdzony klasyk

Zastanawiając się nad tym, jaki system chłodzenia wybrać, warto na początku rozpatrzyć standardowe rozwiązania, w szczególności w istniejących już domach i takich, które posiadają sprawdzony system grzewczy. W tej sytuacji pozbywanie się wydajnego kotła nie byłoby roztropnym ruchem. Oczywiście istnieje sporo programów, które pozwalają taniej założyć pompę ciepła, jednak poświęcając sprawdzoną i stosunkowo nową instalację, w większości przypadków nie będzie to opłacalne.

Szybszy i łatwiejszy montaż

Na standardową klimatyzację najczęściej decydują się osoby, które posiadają już dom – sprawdza się ona jako instalacja niewymagająca dużych modernizacji w budynku, stąd też wysokość poniesionych kosztów jej montażu będzie względnie niska. Klasyczne układy klimatyzacji doskonale sprawdzą się więc w starszych budynkach, gdzie zależy nam na osiągnięciu szybkiego efektu. Oczywiście im większa powierzchnia domu, tym wartość inwestycji będzie wyższa, dlatego też niezwykle ważne jest wstępne oszacowanie kosztów zakupu oraz montażu układu.

Celowane chłodzenie

Klasyczna klimatyzacja posiada pewną zaletę, przez którą wiele osób decyduje się właśnie na nią. Klimatyzatory można bowiem bez problemu umieszczać tylko w wybranych pomieszczeniach, gdzie najbardziej nam zależy na schładzaniu powietrza. Choć oczywiście przy wykorzystaniu pompy ciepła również można regulować temperaturę konkretnych wnętrz, to koszt obu inwestycji znacząco się różni. Stąd też jeśli zamierzamy chłodzić jedno pomieszczenie, a może nawet tylko określoną przestrzeń, najlepsze okażą się właśnie klimatyzatory.

Cięcie po kosztach

Choć pompy ciepła wśród ekologicznych źródeł ogrzewania wyróżniają się jednymi z najniższych cen, zarówno w przypadku zakupu samego urządzenia, jak i jego montażu, to nadal założenie samej klimatyzacji jest o wiele tańsze. Oczywiście na wielkość tej różnicy wpływ ma wiele czynników, zaliczając do tego wymagania techniczne, architekturę domu czy jego lokalizację. Jednakże pompa ciepła to zawsze większy wydatek. Jest to zrozumiałe, ponieważ służy nie tylko do chłodzenia, lecz przede wszystkim do ogrzewania budynku. Dlatego też zakładanie jej wyłącznie w celu obniżania temperatury nie jest zalecane. Co innego, jeśli i tak planujemy wymianę źródła ogrzewania, a wcześniej nie posiadaliśmy żadnego systemu klimatyzacji. Wtedy też lepszym wyborem okaże się właśnie pompa ciepła. Inną opcją jest hybrydowe ogrzewanie, gdzie pompa miałaby pełnić funkcję pomocniczą. Wówczas, zachowując stare źródło ogrzewania, można stworzyć wydajny system dostarczający ciepło do budynku budynek zimą i chłodzący go latem.

pompa ciepła, a zima

A może jednak pompa ciepła?

Klasyczne klimatyzatory sprawdzają się w wielu zastosowaniach, jednakże stawiając na pompę ciepła, zyskujemy nie tylko zrównoważone chłodzenie oraz ogrzewanie budynku. Urządzenie to bowiem, jak też jego cała instalacja nie rzuca się tak w oczy. Sprytne rozwiązania techniczne pozwalają na osiągnięcie dobrego efektu wizualnego, co przekłada się na dowolność w aranżacji wnętrza. Co więcej, jednostka wewnętrzna znajduje się zazwyczaj w kotłowni czy innym pomieszczeniu gospodarczym, a moduły zewnętrzne są dobrze zaprojektowane. Z tego powodu coraz więcej nowoczesnych domów posiada właśnie tego typu instalacje.

Kiedy już zdecydowaliśmy się na pompę ciepła, warto wybrać taki model, który będzie dostosowany do pracy w odwróconym trybie. Oznacza to, że gdy temperatura na zewnątrz mocno wzrośnie, co będzie odczuwalne wewnątrz budynku, przyjdzie czas na przełączenie urządzenia na tryb oziębiania. W takim przypadku obieg ciepła odwraca się, czyli jego nadmiar jest odprowadzany poza obręb domu. Takie połączenie ogrzewania z funkcją chłodzenia to wygodne i wbrew pozorom proste rozwiązanie.

Jednak nie tak drogo

Choć powyżej wspomniane było, że zakup pompy ciepła i jej montaż to zazwyczaj o wiele większa inwestycja w porównaniu do klimatyzacji, to stawiając na tego typu urządzenie, zyskujemy dwie, podstawowe funkcje. Odejmując potencjalny koszt związany z założeniem samodzielnego układu klimatyzatorów od tego poniesionego podczas zakupu oraz instalacji pompy ciepła, okaże się to jednak korzystniejsze finansowo. Dlatego też każdy przypadek trzeba ocenić indywidualnie – czy zdecydowanie się na konkretne rozwiązanie będzie opłacalne, czy też nie.

Jak widać, oba rozwiązania mają swoje zalety. Stąd też wybór między klimatyzacją a pompą ciepła powinien być dokonany z uwzględnieniem szczegółowej analizy wymagań technicznych danego budynku, ale nie tylko. To także zbadanie swoich możliwości finansowych, jak również rozpoznanie potrzeb przyszłych użytkowników omawianych systemów. Natomiast należałoby zauważyć, że zapewnienie komfortu termicznego latem jest już koniecznością, dlatego też warto podejmować przemyślane decyzje, zanim zakupimy czy zainstalujemy układ chłodzenia w swoim domu.