Klimatyzacja w przestrzeni biurowej

Komfort w miejscu pracy – to jeden z głównych czynników wpływających znacząco na wydajność zatrudnionych. Stąd też wielu pracodawców stara się zapewnić jak najlepsze warunki w swoich firmach. Aby jednak stworzyć idealną przestrzeń do działania, należy zadbać o odpowiednią temperaturę. Nie inaczej jest także w przeróżnych biurach – tam również niezwykle ważny jest komfort każdego pracownika. Stąd też w dzisiejszym wpisie omówimy znaczenie klimatyzacji, a także wskażemy różnorodne opcje jej montażu, w zależności od potrzeb użytkowników oraz warunków technicznych danych przestrzeni biurowych. Zapraszamy do lektury!

klimatyzacja w biurze

Czy klimatyzacja jest niezbędna?

Zapewnienie optymalnej temperatury w czasie pracy to nie tylko możliwość, lecz wręcz obowiązek. Co prawda jedynie w sytuacji, gdy spadnie ona do zbyt niskiego poziomu, pracodawca działa niezgodnie z zasadami BHP. Musi on bowiem zapewnić minimum 14°C – w przypadku pracy fizycznej wewnątrz obiektów z pewnymi wyjątkami – oraz 18°C – gdy mowa o przestrzeniach biurowych. Jednakże warto zauważyć, że praca przy biurku jest specyficzna. Mała dawka ruchu powoduje, że o wiele częściej odczuwa się nieprzyjemny chłód. Stąd też zalecana temperatura w takich miejscach oscyluje między 20 a 24°C. Natomiast w przypadku wyjątkowo ciepłych dni nie ma wytycznych, wskazujących na maksymalną dopuszczalną temperaturę. Przyjmuje się jednak, aby przynajmniej w biurze była możliwość jej obniżenia do komfortowego dla pracowników poziomu.

Klimatyzacja może okazać się nie tylko przydatna w przypadku konieczności wychłodzenia wnętrza firmy, lecz także, gdy zachodzi potrzeba dogrzania pomieszczeń. Wynika to z możliwości zastosowania odwróconego obiegu układu. W ten sposób można korzystać z klimatyzacji cały rok. Stąd też wiele firm szuka rozwiązań jak najlepiej dopasowanych do ich wymogów, a także konstrukcji budynku.

Centralna klimatyzacja, czyli od podstaw

Na początku warto wspomnieć o najlepszym rozwiązaniu, czyli centralnym układzie klimatyzacji, który może być jednocześnie zintegrowany z systemem wentylacji oraz rekuperacji. Jak sama nazwa wskazuje, taka instalacja posiada główną jednostkę, która rozprowadza ciepło bądź odbiera je z całego budynku. Oczywiście najłatwiej jest założyć taki układ w nowo konstruowanym obiekcie. Jednakże współpracując z doświadczonym wykonawcą, można w większości przypadków sprawnie dopasować elementy instalacji do dostępnej przestrzeni. Ma to szczególne znaczenie, gdy planowane jest unowocześnienie dużego biurowca. Co, jeśli istnieją jednak ograniczenia w dostosowaniu budynku do nowej instalacji bądź klimatyzację zakłada się w mniejszym biurze?

Jednostki typu Split

Doskonałą alternatywą dla centralnego systemu są klimatyzatory Split. W tego typu instalacjach na każdy klimatyzator przypada jednostka zewnętrzna. Z tego względu technologię tę zazwyczaj wykorzystuje się w niewielkich biurach typu open space. To także opcja dla firm, które nie posiadają dodatkowej przestrzeni na instalację centralną, którą zazwyczaj umieszcza się na dachu bądź w osobnym, specjalnie do tego przystosowanym pomieszczeniu. Co ciekawe, wystarczy często jeden klimatyzator na całe biuro – należy jedynie dobrać jego odpowiednią moc do wymagań przyszłych użytkowników. O jednej rzeczy trzeba natomiast pamiętać, wybierając jednostki typu Split. Jeśli jeden klimatyzator ma zadanie obsługiwać jedno pomieszczenie, warto zadbać, aby nadmuch kierowany był w neutralny dla wszystkich punkt. Dzięki temu nikt z pracowników nie będzie się nadmiernie wychładzał.

klimatyzator w biurze

Nowoczesna klimatyzacja VRF

Ciekawą odmianą klimatyzacji centralnej jest tzw. system VRF, czyli z ang. Variable Refrigerant Flow. Praca takiego układu bazuje na zmiennym przepływie czynnika chłodniczego. Jest to kontrolowane przez system zarządzający energią termiczną w budynku. Dzięki temu można ogrzewać pomieszczenie i chłodzić inne w tym samym czasie przy zastosowaniu jednej jednostki zewnętrznej. To doskonała opcja na biuro złożone z pojedynczych gabinetów i mniejszych sal oraz pokoi, gdzie panuje większy indywidualizm w kwestii dopasowania temperatury otoczenia do wymogów użytkowników.

Klimatyzacja w przestrzeni biurowej odgrywa coraz większą rolę w obliczu wzrastającej średniej temperatury w ciągu roku. Stąd też pomysł pracodawcy na założenie takiej instalacji bądź jej unowocześnienie zawsze będzie dobry. Natomiast dopasowanie rodzaju oraz parametrów systemu chłodzenia jest niezwykle ważne, dlatego warto polegać na doświadczonych specjalistach, działających w branży HVAC.