Metody maksymalizacji wydajności instalacji PV

Systemy fotowoltaiczne są już niemalże nieodłącznym elementem krajobrazu w Polsce. Nic dziwnego, bowiem posiadanie nawet niewielkiej instalacji pozwala na znaczne obniżenie rachunków za prąd. Tym bardziej że obecnie energia elektryczna staje się coraz droższa. Dlatego też, posiadając już elektrownię fotowoltaiczną bądź planując jej założenie, warto wiedzieć, w jaki sposób można zoptymalizować jej działanie. Podpowiemy, co zrobić, aby pracowała nie tylko jak najdłużej, ale również najwydajniej, jak tylko to możliwe.

Dobre zaplanowanie inwestycji

Na początku warto zająć się aspektami związanymi z projektem systemu fotowoltaicznego. Etap ten, dla późniejszej wydajności instalacji, jest kluczowy. Bez dopasowanego do konkretnego domostwa układu dalsze działania na rzecz podniesienia produkcji prądu mogą spełznąć na niczym. W ramach projektu podejmuje się decyzję np. o rozmieszczeniu paneli na dachu budynku. Dlatego też, aby uniknąć w przyszłości konieczności przeniesienia ich w miejsce o lepszej ekspozycji słonecznej, trzeba już na początku przeanalizować wszystkie dostępne opcje.

Należy wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu, ustawienie jego spadów względem słońca czy dostępną powierzchnię. Zawsze bowiem pozostaje opcja ustawienia paneli na gruncie, dlatego też konsultacja z ekspertem pozwala ustalić nasze priorytety oraz oczekiwania. To samo tyczy się mocy zakładanej instalacji czy ewentualnego zamontowania układu magazynującego nadwyżki energii. To też bezpośrednio może wpływać na ogólną opłacalność inwestycji PV.

Może coś ekstra?

Oprócz standardowych rozwiązań można również stawiać na bardziej zaawansowane systemy fotowoltaiczne. Przede wszystkim tyczy się to elektrowni dużej mocy, czyli farm PV. Mowa o technice śledzenia słonecznego. Pozwala ona na automatyczne dostosowanie się kierunku oraz kąta nachylenia paneli w zależności od tego, gdzie aktualnie znajduje się słońce. Zdecydowanie się na takie rozwiązanie pozwala znacząco zwiększyć uzysk energii, w porównaniu do standardowych instalacji fotowoltaicznych. Przyjmuje się, że systemy śledzące generują o 20-40% prądu więcej! Jest to więc gra warta świeczki, w szczególności w przypadku elektrowni o dużych mocach, ponieważ wtedy koszty założenia takich ruchomych paneli szybciej się zwróci.

Dopasowanie do indywidualnych wymagań energetycznych

Aby maksymalnie podnieść wydajność instalacji fotowoltaicznej, trzeba czasem spróbować zintegrować ją z innym systemem. Mowa np. o źródle ciepła. Doskonałym przykładem może być przypadek, w którym instalacja fotowoltaiczna produkuje nadwyżki energii, a użytkownik nie przewiduje montażu magazynów energii. W takiej sytuacji warto zwrócić się np. w stronę pompy ciepła. Potrzebuje ona do pracy prądu, a może nie tylko ogrzewać, lecz także chłodzić wnętrze budynku. W ten sposób można maksymalnie wykorzystać energię produkowaną przez panele PV i równocześnie obniżyć koszty ogrzewania domu. Jest to więc podwójna korzyść. Takie rozwiązanie proponuje się też często domostwom, w których korzysta się ze starszych rozwiązań, takich jak kotły na paliwo stałe.

ogniwa fotowoltaiczne

Obserwacja pracy instalacji

Aby wynieść wydajność elektrowni PV na wyższy poziom, nie można również zapominać o ciągłym monitorowaniu jej pracy. Pomimo że pierwotne założenia techniczne mogą być poprawne, zawsze istnieje ryzyko awarii czy uszkodzenia, np. inwertera. Z tego powodu należy wykorzystywać narzędzia do monitorowania pracy układu. W ten sposób można szybko zareagować. Jest to niezwykle ważne, ponieważ bez takiego działania wydajność paneli może spaść, a im dłużej się zwleka z naprawą instalacji, tym ponosi się więcej strat. Dlatego też istotne są także regularne przeglądy, wykonywane przez wykwalifikowanych fachowców. Kontrola poziomu napięcia, sprawdzenie poprawności działania inwertera czy wykrycie ewentualnych uszkodzeń paneli to podstawa, jeśli chodzi o utrzymywanie wysokiej wydajności układu PV.

Czysty panel to wydajny panel

Aby utrzymać produkcję energii elektrycznej na możliwie jak najwyższym poziomie, ważne jest również utrzymanie paneli PV w czystości. Ich regularne mycie pozwala uniknąć znacznego spadku wydajności instalacji. Należy pozbyć się kurzu, liści, gałązek czy ptasich odchodów lub piór. Wszelkie zanieczyszczenia należy usunąć, aby ogniwa fotowoltaiczne mogły przetwarzać całe dostępne promieniowanie słoneczne.

Maksymalne wykorzystanie potencjału instalacji fotowoltaicznych zaczyna się już na etapie planowania inwestycji, a kończy na monitorowaniu jej pracy czy konserwacji. Odpowiednie zastosowanie tej technologii oraz utrzymanie całego systemu w dobrym stanie to kluczowe czynniki wpływające zarówno na efektywność, jak i opłacalność instalacji PV. Decydując się więc na wsparcie profesjonalistów, jest się w stanie wykrzesać z fotowoltaiki maksimum wydajności.