Nowoczesne rozwiązania w domu przyszłości

Żyjemy w czasach postępującej cyfryzacji i komputeryzacji. Zmienia się niemal każdy element otaczającej nas rzeczywistości – w tym doskonale nam znane urządzenia i mechanizmy. Jest to również czas inteligentnych rozwiązań. Telefon przypomina nam o urodzinach bliskich, umożliwia nawigację, prognozuje pogodę, a przy okazji możemy za jego pomocą zapłacić za zakupy. Obecnie w coraz większej ilości urządzeń montuje się różnych rozmiarów komputery. Otaczają nas futurystyczne rozwiązania, takie jak wyposażone w czujniki bramy, systemy ogrzewania czy w pełni zautomatyzowane drzwi. Jak może wyglądać dom przyszłości? Z jakich udogodnień będziemy korzystać? Jak będzie funkcjonować zasilanie czy ogrzewanie takiego domostwa?

Ekologia i ekonomia w najlepszym wydaniu

Przyszłość to czas oszczędzania wszelkiego rodzaju surowców i bezustannej walki ze stale postępującymi zmianami klimatu. Niestety, nasza planeta jest zagrożona – właśnie dlatego musimy jak najszybciej przestawić się na alternatywne, bezpieczne źródła energii. Już teraz w cenie są rozwiązania nastawione na minimalne zużycie wszelkiego rodzaju surowców. Ograniczenie zużycia wody czy prądu, choć wydaje się bez znaczenia, ma ogromny wpływ na kondycję naszej planety. Między innymi dlatego taką popularnością cieszy się obecnie fotowoltaika. Wykorzystanie paneli PV to skuteczny sposób nie tylko na obniżenie rachunków za prąd, ale i na ochronę bezustannie niszczonego środowiska. O nasz ekosystem troszczy się również rząd, oferując różnego rodzaju dofinansowania zakupu i instalacji systemów fotowoltaicznych. Obecnie panele solarne wciąż wykorzystuje się na niewielką skalę, lecz w przyszłości może być w nie wyposażony niemalże każdy dom. To w pełni bezpieczne, wyjątkowo oszczędne rozwiązanie, które może w znaczący sposób przyczynić się do uratowania naszej planety. Instalacje fotowoltaiczne są ponadto wyjątkowo łatwe w obsłudze – to intuicyjny, praktycznie niewymagający naszej uwagi system.

pompa ciepła

Innym innowacyjnym urządzeniem, które powoli zaczyna gościć w naszych domach, jest pompa ciepła. Pozwala ona na ogrzanie budynku z wykorzystaniem energii pozyskanej ze środowiska, m.in. z gleby czy powietrza. Tego rodzaju naturalne źródła zasilania skutkują oczywiście znacznym obniżeniem emisji zanieczyszczeń do środowiska – jest to więc rozwiązanie, które doskonale wpisuje się w ideę oszczędnych i ekologicznych domów przyszłości. Co zatem z technologią smart? Czy pompy ciepła można obsługiwać za pomocą smartfona bądź komputera? Jak najbardziej! Niektórzy producenci już wykorzystują tego typu nowoczesne rozwiązania, oferując swoim klientom możliwość sterowania urządzeniem za pomocą chociażby telefonu. To wciąż dość niszowa opcja, jednak wydaje się, że za kilka czy kilkanaście lat komputerowe obsługiwanie systemów grzewczych stanie się absolutną normą. Oczywiście istnieją również urządzenia kontrolowane za pomocą pilotów. Pompy ciepła doskonale sprawdzają się w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi – to dwa rozwiązania przyszłości, które już niedługo z pewnością zagoszczą w każdym gospodarstwie domowym.

W domu przyszłości niemal każde urządzenie będzie zasilane energią elektryczną – skorzysta z niej także system ogrzewania. Zamontowane na dachach lub w ogrodach panele fotowoltaiczne staną się najprawdopodobniej powszechnie obowiązującym standardem, a towarzyszyć im będą wygodne w obsłudze pompy ciepła, którymi będziemy mogli sterować za pomocą pilota czy aplikacji w smartfonie. To tylko część innowacji, których celem będzie maksymalna automatyzacja naszych gospodarstw domowych. Bardzo możliwe, że w pełni wyeliminuje się również napędzane standardowymi paliwami auta, a każdy z nas korzystał będzie z samochodu zasilanego energią elektryczną. Co więcej, pojazdy te będą najpewniej prowadzone przez sztuczną inteligencję, dzięki czemu kierowca będzie mógł w trasie odprężyć, przeczytać dobrą lekturę czy zwyczajnie się zdrzemnąć. Jedno jest pewne – przyszłość zapowiada się elektryzująco.