Zastosowanie mikroinwerterów w instalacjach fotowoltaicznych

Nikt już prawie nie zastanawia się nad tym, czy warto korzystać z paneli PV. W większości bowiem przypadków sprawdzają się one doskonale jako wygodne i ekologiczne źródło energii. Jednakże istnieje wiele aspektów związanych z doborem odpowiednich rozwiązań technicznych podczas instalacji własnej elektrowni fotowoltaicznej. Stąd też rodzą się pytania o zasadność podejmowanych decyzji. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem mikroinwerterów. Stają się one coraz bardziej popularne, jednakże nie zawsze są niezbędne w przypadku niektórych typów instalacji. Zapraszamy do zapoznania się z ich zaletami oraz cechami charakterystycznymi – co powoduje, że warto na nie zwrócić uwagę?

falownik fotowoltaiczny

Czym są mikroinwertery?

Na początku warto dowiedzieć się, w jakim stopniu omawiane elementy różnią się od standardowo stosowanych inwerterów. Oczywiście główne funkcje obu z rozwiązań są takie same. To m.in. odbieranie wytworzonej przez panele energii w postaci prądu stałego oraz zamiana go na prąd zmienny, czyli taki, który wykorzystuje się do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Dzięki więc jednemu elementowi możliwe jest natychmiastowe wykorzystanie wygenerowanej przez instalację energii. Inwerter odpowiada także za synchronizację swojej pracy z podłączoną do układu siecią elektryczną. Stanowi więc niezbędną część każdego systemu PV. Dzięki temu urządzeniu można również dokonywać optymalizacji wydajności całego układu oraz stale monitorować jego pracę, w tym także wykrywać ewentualne nieprawidłowości. Jednakże mikroinwertery działają nieco w inny sposób.

Osobno znaczy lepiej?

Omawiane urządzenia nie znajdują się na zbiegu wspólnej sieci instalacji PV, tak jak ma to miejsce w standardowych rozwiązaniach. Mikroinwertery przeznaczone są do montażu przy każdym panelu. Nadal jednak pełnią funkcję monitorującą i optymalizacyjną, z tą różnicą, że odpowiadają wyłącznie za podłączone do nich moduły. Z tego powodu koszt zakupu tych elementów jest wyższy niż w przypadku pojedynczego, zbiorczego urządzenia. Wiele osób uważa, że taki nadmiarowy wydatek jest zbyt wygórowaną ceną, jednakże są sytuacje, gdy zastosowanie mikroinwerterów będzie wręcz niezbędne.

falownik solarny

Nietypowe układy instalacji

Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami, w których rozpatruje się zastosowanie omawianych elementów, są panele rozmieszczone w trzech kierunkach: wschodnim, zachodnim i południowym. Ma to miejsce zazwyczaj w przypadku instalacji na dachach o stosunkowo małej powierzchni. Dlatego aby uzyskać odpowiedni wynik produkcji energii, trzeba pobierać światło słoneczne jak najdłużej w ciągu dnia. W takiej sytuacji mikroinwertery pozwalają na indywidualne dopasowanie się pracy instalacji do danych modułów, w czasie kiedy to właśnie na nie pada najwięcej promieni, a także ułatwia ich monitoring.

Problematyczny cień

Innym przypadkiem, gdy zastosowanie tej wersji inwerterów ma sens, jest problem ze sporym zacienieniem instalacji. Bywa tak, że o pewnej porze dnia następuje mniejsze oświetlenie wybranych paneli. Jest to często spotykana sytuacja w ciasnej, podmiejskiej zabudowie, gdy ma się mniejszy wpływ na najbliższe otoczenie. Jednakże mikroinwertery pozwalają na lepsze zarządzanie panelami w takim przypadku. Oczywiście delikatny cień nie stanowi problemu w przypadku standardowego układu PV, lecz kiedy ten cień wpływa znacząco na pracę kilku wybranych paneli, wtedy też w celu lepszego zarządzania energią w systemie bardziej sprawdzą się mikroinwertery.

PV w mieszkaniu?

Dokładnie tak – to właśnie dzięki mikroinwerterom montaż instalacji fotowoltaicznej na użytek właścicieli mieszkania jest o wiele łatwiejszy. Dlatego gdy nasze mieszkanie posiada duży taras bądź balkon lub istnieje możliwość wykorzystania powierzchni dachowej, wtedy też można produkować swój własny prąd. Dzięki wykorzystaniu mikroinwerterów instalacje fotowoltaiczne są wydajniejsze i bardziej kompaktowe. Stąd też nic dziwnego, że coraz więcej mieszkańców miast decyduje się na założenie własnej małej elektrowni fotowoltaicznej na balkonie.

Wykorzystanie mikroinwerterów powoli staje się coraz powszechniejsze, jednakże nie wynika to z ich popularności, a funkcjonalności. I choć inwestycja przewidująca ich montaż zawsze będzie nieco droższa od tej standardowej, posiadającej jeden inwerter, to korzyści z zastosowania indywidualnego podejścia do zakładanej instalacji pozwalają dojrzeć sporo plusów. Dlatego też jeśli optymalizacja produkcji energii elektrycznej oraz dokładniejszy monitoring brzmią dla nas dobrze, warto brać pod uwagę panele z mikroinwerterami.