Znaczenie klimatyzacji — dziś i jutro

Klimatyzacja to temat sporny — jedni uważają, że jest ona szkodliwa dla zdrowia, drudzy twierdzą, że krytyka ta jest bezpodstawna, a używanie klimatyzacji jest całkowicie bezpieczne. Natomiast prawdą jest, że długo utrzymująca się, zbyt wysoka temperatura otoczenia obniża produktywność, zwiększa zmęczenie oraz pogarsza samopoczucie. Powoduje również dużą utratę wody przez ciało, co przyczynia się do niebezpiecznych zaburzeń elektrolitowych w organizmie człowieka. Z tych powodów warto postawić na system chłodzenia pomieszczeń. Na jakiej zasadzie działa klimatyzacja, dlaczego staje się coraz bardziej niezbędna i skąd negatywne opinie na jej temat?

Budowa i zasada działania układu klimatyzacji

Urządzenia klimatyzacji zmieniły się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. To już nie tylko systemy chłodzące powietrze. Dzisiejsza klimatyzacja potrafi o wiele więcej. Co ciekawe, klimatyzatory mogą również wymieniać powietrze bez jego ochładzania, ogrzewać je, osuszać oraz filtrować. Wyłapywanie zanieczyszczeń, drobnoustrojów czy nawet pozbywanie się zapachu, czyli aerozoli, przyczynia się do oczyszczenia powietrza wewnątrz budynku, co umożliwia korzystanie z niej nawet astmatykom czy osobom skłonnym do alergii.

W jaki sposób natomiast działa klimatyzacja? System chłodzenia opiera się na zjawisku pobierania energii cieplnej z obsługiwanego przez urządzenie pomieszczenia, a następnie oddaniu jej na zewnątrz układu, czyli poza obręb budynku. Klasycznym rozwiązaniem jest zastosowanie miedzianych rurek, którymi płynie czynnik chłodzący. Chłodziwem tym jest substancja chemiczna, która doskonale odbiera nadmiar ciepła i transportuje go poza układ klimatyzacji. Specjalne wentylatory pomagają w pozbyciu się tej energii i skutecznie obniżają temperaturę w pomieszczeniach.

Zwiększenie zapotrzebowania na zimno

Ciepło jest nam niezbędne przede wszystkim zimą, gdy niesprzyjające, niskie temperatury nie pozwalają na spokojne wykonywanie różnych czynności. Latem natomiast wysokie temperatury potrafią być niezwykle uciążliwe, a często także bardzo niebezpieczne. Z roku na rok pojawia się coraz więcej doniesień na temat udarów cieplnych czy zasłabnięć związanych z panującymi upałami. Jednym z rozwiązań tego problemu jest właśnie klimatyzacja.

Wszelkie dane klimatyczne sugerują znaczny i szybki wzrost średniej temperatury Ziemi już na przestrzeni kilkunastu lat. Oczywiście wzrost o 1 czy 1,5°C na wielu może nie robić wrażenia, jednakże należy pamiętać, że jest to średnia wyliczona dla całej planety, gdzie największe zmiany w zakresie temperatur mogą osiągać znacznie większe wartości. Natomiast wzrost temperatury już nawet o kilka stopni w trakcie letnich miesięcy może przyczyniać się do pogorszenia jakości życia. Dlatego znaczenie klimatyzacji będzie w najbliższym czasie coraz większe.

klimatyzator

Prawidłowe użytkowanie klimatyzacji

Ochładzanie powietrza jest niezmiernie ważne dla zapewnienia komfortu cieplnego człowieka. Czym dokładnie jest wspomniany komfort cieplny? Według badań Ole Fangera jest to optymalny zakres temperatur, który gwarantuje sprawne działanie organizmu oraz, co za tym idzie, dobre samopoczucie. Dla miesięcy zimowych wynosi on od 20 do 23°C, natomiast dla miesięcy letnich jest nieco wyższy, bo od 24 do 28°C. Jak widać, nie jest to szeroki zakres temperatur, a wynika on z różnego typu ubioru, związanego z porą roku. Na zmienność tych zakresów wpływ ma również aktywność fizyczna, wiek, płeć, stan zdrowia czy osobiste preferencje. Jak więc dobrze wykorzystać klimatyzację, aby zapewnić sobie opisany komfort?

Aby poprawnie korzystać z klimatyzacji, należy regularnie ją czyścić, ponieważ przez układ wentylacyjny przepływa duża masa wilgotnego powietrza, może ono z czasem stwarzać dogodne warunki dla rozwoju patogenów. Z tego właśnie powodu, należy regularnie czyścić i odgrzybiać systemy klimatyzacji. Zespół serwisantów po założeniu takiego systemu może doglądać go i oczyszczać, tak aby klimatyzacja służyła przez lata.

Jeśli nie chcemy narazić się na ewentualnie przykre konsekwencje, wynikające z nieprawidłowego użytkowania klimatyzacji, oprócz jej konserwacji należy prawidłowo ją regulować. Trzeba więc przyjąć optymalne ustawienie temperatury — jeśli na zewnątrz panuje 35°C, to nie nastawiajmy termostatu na 21°C. Będzie to zbyt duża różnica temperatur. Niestety osoba przegrzana, wracająca ze spaceru na pełnym słońcu, odruchowo chce jak najbardziej obniżyć temperaturę. Niestety, takie zachowanie przyczynić się może do nieżytu nosa, gardła czy innych stanów zapalnych, ponieważ tak nagły spadek temperatury powoduje szok termiczny, osłabiający układ odpornościowy. Niesłusznie wszelkie zachorowania są przypisywane wyłącznie obecności klimatyzacji, ponieważ to człowiek nią steruje i dlatego powinien korzystać z niej mądrze.

W związku z regularnym już wzrostem temperatur w okresie letnim warto rozpatrzyć montaż układu klimatyzacji. W trakcie trwania upałów praca w pomieszczeniach czy po prostu normalne funkcjonowanie staje się niemożliwe. Aby zapewnić komfort pracownikom, klientom czy domownikom należy dopilnować, aby temperatura zapewniała omawiany wcześniej komfort cieplny. Tylko w ten sposób jest się w stanie zapewnić odpowiednie warunki, nawet podczas gorących, letnich dni. A takich niestety ma być coraz więcej.