Czy systemy HEMS nadają się do mieszkań?

Zastosowanie nowoczesnych technologii w budownictwie w ostatnich latach jest coraz popularniejsze, a to przekłada się na lepsze wykorzystanie różnego rodzaju zasobów. Nie inaczej jest w przypadku tzw. systemów HEMS. Jest to skrót od ang. Home Energy Management System. Zaawansowane układy do zarządzania energii w domach to coraz częściej standard. Warto się jednak zastanowić nad tym, czy zastosowanie ich ma sens wyłącznie w domach jednorodzinnych. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad zasadnością ich założenia w mieszkaniach. Zapraszamy do lektury.

panele fotowoltaiczne

Rozwiązanie, które pozwala oszczędzać

Na początku warto wspomnieć, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na założenie systemu HEMS. Ma on na celu – jak sama nazwa wskazuje – usprawnienie zarządzania energią zużywaną w gospodarstwie domowym. Co zatem kryje się pod tym pojęciem? Przede wszystkim dotyczy to energii elektrycznej, która wykorzystywana jest przez różnego rodzaju urządzenia, a także tej związanej z ogrzewaniem. Koszty związane z brakiem monitorowania eksploatacji energii potrafią być spore w skali roku, a nawet już kilka procent obniżonych wydatków sprawia, że HEMS to dobra inwestycja na lata. W jaki sposób jednak ten system może sprawdzić się również w mieszkaniu?

W przypadku lokali, które posiadają np. klimatyzację, a także panele fotowoltaiczne zlokalizowane na dachu bądź tarasie/balkonie (w przypadku wystąpienia takiego dostępu oraz wyrażonej zgody zarządcy budynku na montaż instalacji), założenie systemu HEMS jest doskonałym pomysłem. Im więcej bowiem rozwiązań pobierających czy produkujących energię, tym trudniej samodzielnie nimi zarządzać. Z tego względu, aby nie tracić niepotrzebnie cennej energii i tym samym dbać nie tylko o finanse, ale również o środowisko, inwestując w mieszkanie, warto rozpatrzyć założenie takich systemów monitorujących zużycie zasobów.

Narzędzia wykorzystywane w systemach HEMS

Aby efektywnie zarządzać energią, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich urządzeń kontrolujących działanie praktycznie całego mieszkania. Choć najprostsze modele systemów HEMS zazwyczaj zarządzają jedynie energią elektryczną, to coraz nowsze rozwiązania potrafią łączyć się praktycznie z każdym urządzeniem wykorzystywanym w gospodarstwie domowym, a dodatkowo kontrolować stan oraz działanie całych instalacji.

Ma to związek z IoT, czyli Internetem rzeczy. W prostych słowach jest to koncepcja, która opiera się na synergicznej współpracy urządzeń w obrębie jednostki (w tym przypadku mieszkania) bądź sieci jednostek. Zastosowanie takiej technologii w systemach zarządzania energią ma na celu maksymalne ułatwienie komunikacji między urządzeniami i instalacjami a użytkownikiem. Taki sprawny przepływ danych w ramach takiego systemu pozwala osiągnąć kontrolę nad zużywaną, a także produkowaną energią. A że coraz częściej w obiektach mieszkalnych stosuje się różnego rodzaju instalacje OZE, np. wspomniane wcześniej panele fotowoltaiczne, jak również pompy ciepła, to systemy pozwalające wykryć nieprawidłowości w produkcji czy poborze energii zyskują na znaczeniu.

pompy ciepła

Systemy HEMS i ich możliwości

Omawiane technologie posiadają ogromny potencjał w kwestii wykrywania różnego rodzaju nieprawidłowości oraz anomalii, związanych z działaniem nie tylko instalacji elektrycznej i zużyciem prądu. Nowoczesne systemy pozwalają kontrolować zabezpieczenia antywłamaniowe czy przeciwpożarowe, a nawet umożliwiają wykrycie różnego rodzaju wycieków z instalacji wodnych, co w przypadku mieszkania jest przydatne, aby zapobiec np. zalaniu sąsiadów. Żeby jednak to wszystko móc dokładnie monitorować, systemy HEMS wyposażone są w zaawansowane narzędzia. To przede wszystkim liczniki energii bądź termostaty, ale także m.in. mierniki ciśnienia i przepływu czy kontrolki napięcia oraz przełączniki. Dzięki nim można nie tylko uniknąć nadwyżki zużycia prądu, ciepła lub wody, lecz także uniknąć poważniejszych czy niebezpiecznych awarii.

Co więcej, nowoczesne systemy HEMS pozwalają na zarządzanie mieszkaniem, nawet w nim nie będąc. Większość takich rozwiązań oferuje bowiem integrację z aplikacją na smartfona. W ten sposób można np. wcześnie zgłaszać awarie zarządcy budynku czy odpowiedniemu specjaliście. Dzięki temu mamy również szansę zareagować na nagłe zwiększenie zużycia energii i w ten sposób wykryć m.in. nieszczelności okien czy drzwi, a także zauważyć spadek produkcji prądu przez panele PV, co może wskazywać np. na konieczność ich wyczyszczenia. Dlatego też omawiane systemy zwiększają nie tylko oszczędności, lecz również bezpieczeństwo oraz komfort lokatorów.

Inteligentne systemy HEMS to doskonała technologia, które sprawdza się nie tylko w domach jednorodzinnych. Choć w budownictwie mieszkaniowym takie rozwiązania dopiero raczkują, oczywiste jest, że jeśli w przypadku domów wymaga się coraz lepszego zarządzania zasobami, tak to samo będzie miało to miejsce z mieszkaniami. W wielu przypadkach instalacja termostatu czy monitora zużycia energii to już ogromny krok w stronę racjonalnego zużycia prądu czy ciepła, a także rozwiązanie podnoszące komfort życia oraz pozwalające na zmniejszenie jego kosztów. Stąd też warto rozpatrzyć instalację systemów HEMS w nowo zakupionym bądź remontowanym mieszkaniu.