Jak prawidłowo zadbać o pompę ciepła zimą?

Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się pompy ciepła. Nic dziwnego – są to niezwykle efektywne urządzenia, które pozwalają nie tylko na ogrzewanie, lecz także chłodzenie pomieszczeń! Posiadają one jednak całkowicie różne mechanizmy generowania ciepła w porównaniu do innych, konwencjonalnych źródeł energii termicznej, w związku z tym także ich obsługa wygląda zgoła inaczej. W dzisiejszym wpisie skupimy się na wszelkich sposobach, które pozwalają zadbać o to urządzenie zimą, czyli w sezonie grzewczym. Zapraszamy do lektury!

Regularne przeglądy i serwis – bez tego ani rusz!

Zanim rozpoczniemy nowy sezon grzewczy, trzeba przede wszystkim dopilnować, by cała instalacja działała, jak należy. Prace fachowców związane z przeglądami technicznymi często sprawiają wrażenie mało istotnych. Dlatego też rola serwisu jest zazwyczaj niedoceniana przez użytkowników pompy ciepła. Wielu z nich uważa, że dopóki wszystko działa prawidłowo, nie ma potrzeby wzywania specjalistów. Jednakże sporo rzeczy może się dziać niezauważenie dla każdego domownika i dopiero pogłębienie awarii da wyraźne objawy, znacznie trudniejsze do usunięcia. Stąd też większość wykonawców tego rodzaju instalacji oferuje swoje usługi serwisowe, a żeby pompa ciepła była jak najlepiej przygotowana do sezonu grzewczego, powinna być poddana przeglądowi technicznemu.

Czystość na pierwszym miejscu

Będąc użytkownikami pompy ciepła, powinniśmy utrzymywać jej elementy robocze w czystości. Częścią, na którą należy zwracać szczególną uwagę, jest parownik. To jeden z kluczowych podzespołów – odpowiada on za pobieranie energii termicznej z otoczenia. Stąd też jego powierzchnia powinna być wolna od różnego rodzaju osadów czy zabrudzeń, które skutecznie zakłócałyby ten proces, zmniejszając równocześnie wydajność pompy ciepła. Dlatego, zanim nadejdzie zima, należy zaopatrzyć się w specjalne środki, które pozwalają na łatwe usunięcie tego typu zanieczyszczeń. Jest to szczególnie ważne w sezonie grzewczym, ponieważ zimą o wiele trudniej czyści się powierzchnię parownika, w czym przeszkadzają przede wszystkim niskie temperatury, wiatr czy opady śniegu. Jednakże jeśli nie chcemy zajmować się regularnym czyszczeniem elementów instalacji, zawsze można zlecić takie zadania firmie realizującej tego typu prace. Będzie ona pojawiać się na miejscu według ustalonego wcześniej harmonogramu, co pomoże zapobiec zbytniemu osadzaniu się zanieczyszczeń na powierzchniach ważnych części roboczych.

Usuwanie lodu i śniegu

No właśnie – skoro jest zima, musi być również śnieg czy lód. Niestety, ale gdy osadzą się one na zewnętrznej jednostce pompy ciepła, mogą skutecznie utrudniać jej pobieranie energii termicznej. Dlatego też każdy profesjonalny instalator powinien wyjaśnić przyszłemu użytkownikowi takiego urządzenia, że ma ono funkcję odszraniania, tzw. Defrost. Polega ona na chwilowym odwróceniu kierunku pracy instalacji, co przekłada się na szybki wzrost temperatury parownika. W ten sposób w błyskawicznym tempie śnieg, szron bądź lód momentalnie topnieją, ściekając na podest, który powinien być przygotowany pod jednostką zewnętrzną. Z tego powodu szczegółowe wyjaśnienie, jak postępować zimą w przypadku oszronienia urządzenia, jest podstawą, a to powinien wiedzieć każdy profesjonalny instalator.

Optymalne ustawienia parametrów pracy pompy ciepła

Kolejną rzeczą, która zimą może mieć spore znaczenie dla prawidłowej pracy urządzenia, jest należyte posługiwanie się termostatem. Mowa o właściwym ustawieniu parametrów ogrzewania w budynku, zgodnie z panującymi warunkami zewnętrznymi. W przypadku gdy pompa ciepła ogrzewa dom doskonale zaizolowany oraz posiadający rekuperację, zazwyczaj domownicy nie odczuwają potrzeby ustawiania relatywnie wysokich temperatur. Jednakże nawet jeśli znajdą się fani tropikalnych warunków wewnątrz budynku, warto wspomnieć o niekorzystnym wpływie przegrzania organizmu zimą. Jest to związane przede wszystkim z negatywnym działaniem suchego powietrza na skórę, oczy czy drogi oddechowe, a także obniżaniem zdolności układu odpornościowego organizmu do adaptacji w niskich temperaturach. Przegrzanie organizmu ma więc pośredni wpływ na podatność w porze zimowej na wszelkiego rodzaju infekcje. Nie warto zatem przesadzać z ogrzewaniem wnętrza domu i w tej kwestii skorzystać z porady instalatora pompy ciepła. Stąd też dobór odpowiedniej temperatury to nie tylko problem wydajności urządzenia, lecz także ważna kwestia zdrowia domowników.

Prawidłowe przygotowanie pompy ciepła do okresu grzewczego powinno być szczegółowo omawiane z przyszłymi jej użytkownikami. Stąd też wybierając firmę zakładającą taką instalację grzewczą, warto kierować się nie tylko ceną usługi, lecz także merytorycznym podejściem ekipy montażowej do tematu pompy ciepła. Mowa tutaj o jej działaniu, zaletach pewnych rozwiązań związanych z instalacją czy zalecanych ustawień parametrów pracy układu. Dzięki temu użytkownik od razu poczuje się pewniej podczas użytkowania pompy i będzie wiedział, jak reagować na specyficzne symptomy związane ze spadkiem wydajności instalacji. A zimą jest to niezwykle ważne – wtedy też wezwany na czas serwis bez problemu i szybko poradzi sobie z każdym wyzwaniem.