Metody montażu pompy ciepła a wpływ na jej wydajność

Pomimo że powietrzne pompy ciepła uważane są w Polsce za wyjątkowo sprawdzone i ekonomiczne rozwiązanie grzewcze dla domów, to można usłyszeć stwierdzenie mówiące o niskiej wydajności takich układów. Zamiast odrzucać pomysł o założeniu pompy ciepła, warto jednak przeanalizować, skąd biorą się takie opinie. W niniejszym artykule poruszymy temat problemów wynikających z nieprawidłowego montażu urządzenia oraz wskażemy, jaki może to wywrzeć wpływ na sprawność całej instalacji. Zapraszamy do lektury!

pompa-ciepla

Dobra lokalizacja – tylko tyle czy aż tyle?

Wydawać by się mogło, że umiejscowienie jednostki zewnętrznej nie powinno oddziaływać na efektywność jej pracy. Przecież tam, gdzie jest dostęp do powietrza, pompa będzie działać prawidłowo. I tak, jest to poniekąd słuszne stwierdzenie, jednakże poprawne działanie nie równa się wysokowydajnej pracy. Na co zatem należy zwracać uwagę, gdy szukamy idealnego miejsca na jednostkę zewnętrzną pompy ciepła?

Przede wszystkim należy wybierać miejsca w odpowiedniej odległości od budynku oraz innych przeszkód czy osłon. Oczywiście stawianie pompy ciepła 100 m od domu nie jest korzystne. Warto natomiast uwzględnić ułatwienie wymiany powietrza podczas pracy urządzenia. Ważne jest, aby kratki, przez które pobierane jest powietrze niezbędne do produkcji ciepła, nie były w żaden sposób zasłonięte. Zbyt duża bliskość ściany czy innego obiektu może przyczynić się do tzw. recyrkulacji powietrza, czyli innymi słowy, pobierania przez pompę już wychłodzonego gazu. Wtedy też urządzenie ma ograniczone możliwości w produkcji energii termicznej, a tego należy unikać jak ognia!

Pompa ciepła nie lubi słońca!

Ciekawym aspektem jest również zależność od stopnia nasłonecznienia. Monterzy powinni wiedzieć, że ustawienie pompy ciepła w miejscu silnie nasłonecznionym wbrew pozorom nie będzie dobrym pomysłem. Z czego to wynika? Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że czujniki temperatury powietrza znajdujące się w jednostce zewnętrznej mogą odbierać częściowo ciepło wygenerowane poprzez promieniowanie słoneczne. Oczywiście krótka ekspozycja nie będzie stanowiła takiego problemu, jednakże pompa ciepła pracująca zimą na pełnym słońcu może błędnie interpretować wskazania temperatury zewnętrznej. Wpływa to na zmniejszenie intensywności pracy układu, a co za tym idzie, na niedogrzewanie budynku. Istnieją jednak rozwiązania takiej sytuacji, np. podłączając dodatkowy czujnik kontrolny w innym, zacienionym miejscu, możliwe jest weryfikowanie wskazań tego znajdującego się w jednostce zewnętrznej. Warto więc mieć na uwadze wpływ słońca na działanie pompy ciepła.

pompa-ciepla

Wybór instalacji rozprowadzającej ciepło a praca pompy ciepła

Niezwykle istotną kwestią jest dopasowanie dotychczasowo stosowanej instalacji wewnętrznej budynku do pompy ciepła. W polskich domach najczęściej stosowane są kaloryfery wysokotemperaturowe przeznaczone do kotłów na paliwa stałe. Nie nadają się one natomiast do dystrybucji ciepła generowanego przez pompę. Wynika to z zakresu temperatur oddawanej energii termicznej. Dlatego też monter, który podejmuje się dopasowania takiego źródła ogrzewania do instalacji wewnętrznej domu, musi wiedzieć, że współpracuje ono wyłącznie z tzw. niskotemperaturowymi układami. Są to m.in. kaloryfery o specjalnej konstrukcji, systemy nawiewowe czy grzanie podłogowe. Czym grozi jednak brak dobrania odpowiedniego rozwiązania? Przede wszystkim pompa ciepła mogłaby mieć problemy z dogrzewaniem budynku. Poza tym liczba włączeń i wyłączeń sprężarki spowodowałoby jej szybkie zużycie – a jest to najdroższy element układu.

Błędy w podłączeniu obiegu hydraulicznego

Oczywiście w kwestii montażu, należy również wspomnieć o nieprawidłowo podłączonych elementach układu hydraulicznego pompy ciepła. Przede wszystkim mowa tutaj o należycie wykonanym obiegu instalacji, odpowiedzialnym za odbiór wygenerowanego przez urządzenie ciepła. Nawet tak małe elementy jak źle dobrane zawory, nieszczelne rury czy niesprawna pompa obiegowa potrafią przysporzyć wielu kłopotów. Oczywiście sporo problemów wynika z pośpiechu czy niedokładności. Dlatego też instalatorzy muszą zawsze przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na założenie pompy ciepła, a także szczegółowo przetestować działanie całej instalacji. Tylko w takim wypadku mogą spokojnie oddać układ do użytku i mieć pewność, że będzie działał sprawnie.

Jak widać, wiedza na temat prawidłowego montażu powietrznej pompy ciepła pozwala uniknąć wielu błędów. Stąd też to, w jaki sposób instalacja będzie założona, może znacząco wpłynąć na jej sprawność. Dlatego należy stawiać na doświadczonych monterów, którzy na początku wyjaśnią, dlaczego trzeba akurat w taki sposób wykonać założenie układu. Przez to natomiast, że istnieje sporo czynników wpływających na pracę pompy ciepła, koniecznością jest przeznaczenie odpowiedniej uwagi oraz czasu na podjęcie decyzji związanej z lokalizacją pompy czy dopasowaniem instalacji wewnętrznej, a także innymi, istotnymi kwestiami. Wszystko po to, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów naprawy urządzenia czy innych elementów systemu grzewczego, na wskutek popełnionych podczas ich montażu błędów.