Przygotowania do instalacji powietrznej pompy ciepła

Decyzja zapadła i najlepszym wyborem okazała się powietrzna pompa ciepła? Nic dziwnego, ponieważ to obecnie najbardziej ekonomiczne urządzenie przeznaczone do ogrzewania budynków. Jest to również wyjątkowo wygodne oraz ekologiczne rozwiązanie. Jeśli jednak zamierzamy instalować pompę ciepła, trzeba pamiętać o konieczności odpowiedniego przygotowania domu do montażu całego układu. Dzięki wiedzy na ten temat można uniknąć wielu problemów związanych z etapem zakładania pompy ciepła. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, na co należy zwracać szczególną uwagę oraz jakie aspekty zazwyczaj sprawiają najwięcej trudności.

powietrzna-pompa-ciepla

Po pierwsze: ocena warunków technicznych budynku

W momencie podejmowania decyzji o montażu pompy ciepła w domu należy przede wszystkim sprawdzić, w jaki sposób będzie można ją zintegrować z budynkiem i obecnymi w nim instalacjami, np. układem c.o. Oczywiście najlepszą sytuacją jest, gdy montaż pompy ciepła dotyczy dopiero budowanego obiektu. Jednakże także w istniejących domach można bez problemu się z tym uporać. Powietrzna pompa ciepła może bowiem pracować w różnych konfiguracjach. To układy oddające ciepło za pomocą:

  • instalacji podłogowych,
  • grzejników niskotemperaturowych,
  • nawiewów.

Jak widać, istnieje kilka możliwości zaadaptowania nowego systemu grzewczego w starszym budynku. To, na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, to stopień zaawansowania termoizolacji zastosowanej w domu czy stan techniczny istniejącej instalacji grzewczej, do której będziemy chcieli podłączyć pompę ciepła. Z tego względu, aby uniknąć przewymiarowania mocy urządzenia czy poniesienia zbyt dużych kosztów instalacji bądź ogrzewania, należy przygotować odpowiednio budynek pod tym kątem.

Po drugie: optymalna lokalizacja

Wydawać by się mogło, że miejsce, w którym umieścimy jednostkę zewnętrzną, nie ma takiego znaczenia. W końcu wszędzie jest dostęp do powietrza potrzebnego do jej pracy. Jednakże sprawa nie jest aż tak oczywista. Choć faktycznie, czasami z braku innych możliwości umieszcza się powietrzne pompy ciepła w ciasnych zaułkach, nie są to wcale zalecane lokalizacje. Stąd też istnieje kilka zasad, według których powinno się ustalać najlepsze położenie na danej działce, uwzględniając oczywiście dostępne miejsce oraz możliwości montażu.

  • Pompa ciepła powinna być umieszczona z daleka od różnego rodzaju przeszkód w postaci ścian, drzew i krzewów czy elementów małej architektury. Zasada jest prosta: im większa odległość od różnych elementów, tym lepszy dostęp do powietrza.
  • Urządzenie musi być również umieszczone w taki sposób, aby dźwięki przez niego generowane nie docierały do najbliższych zabudowań. Choć nowoczesne pompy ciepła są coraz cichsze, to zawsze należy uwzględniać hałas, który mógłby być dokuczliwy, np. dla sąsiadów. Stąd też wybór odległości od naszego domu, ogrodzenia czy najbliższych budynków musi być wypadkową wyliczeń, opracowanych na podstawie obowiązujących przepisów.
  • Mówiąc o lokalizacji, warto również pamiętać o zapewnieniu dostępu dla serwisantów urządzenia. Z tego powodu odpadają wszelkie lokalizacje ograniczające przejście wokół jednostki zewnętrznej.
  • Miejsce wybrane pod pompę ciepła nie powinno również znajdować się tam, gdzie łatwo zbiera się woda w deszczowe dni, a także należy unikać punktów o najsilniejszym nasłonecznieniu. Urządzenie może bowiem reagować negatywnie na takie czynniki w postaci zmniejszenia wydajności pracy.

powietrzna-pompa-ciepla

Po trzecie: opracowanie stanowiska dla jednostki zewnętrznej

Równie ważnym aspektem jest natomiast należyte przygotowanie miejsca, w którym powinna znaleźć się pompa ciepła. Mowa o fundamencie, który nie tylko sprawi, że urządzenie będzie stabilnie osadzone na powierzchni, lecz także zminimalizuje wibracje przenoszone w jego najbliższe otoczenie. Dodatkowo, aby zminimalizować zjawisko zamarzania wody w pobliżu pompy ciepła, warto pomyśleć o systemie drenażu wokół fundamentu. W ten sposób nadmiar wilgoci będzie mógł być odprowadzony z dala od urządzenia, a podczas procesu odmrażania spływać swobodnie do gleby.

Po czwarte: dobre połączenie jednostki zewnętrznej z wewnętrzną

Bardzo ważnym krokiem jest także wskazanie idealnej lokalizacji urządzenia ze względu na możliwości połączenia jednostki znajdującej się poza budynkiem z tą, umieszczoną wewnątrz. Optymalnie zaprojektowana instalacja powinna bowiem przewidywać jak najkrótszą drogę przewodów obiegowych w celu uniknięcia strat cieplnych czy zużycia większej ilości prądu. Oczywiście plan ten musi brać pod uwagę pozostałe warunki związane z idealną lokalizacją urządzenia, dlatego też wybór idealnego miejsca pod pompę ciepła to często sztuka kompromisu.

Jak widać, przygotowanie budynku i otoczenia do instalacji pompy ciepła wymaga staranności oraz uwzględnienia wielu czynników. Dlatego też nic dziwnego, że większość przyszłych użytkowników tych systemów zasięga porady fachowców. Dzięki temu jest się w stanie uniknąć popełnienia wielu błędów podczas instalacji urządzenia, a których zniwelowanie po zakończeniu procesu montażu może być pracochłonne i kosztowne. Stąd też praktycznie rzecz biorąc, pierwszym krokiem podczas zakładania pompy ciepła w swoim domu powinno być… skontaktowanie się ze specjalistą w tym zakresie!