Rekuperacja do domu – co robić, a czego nie?

Nowoczesne rozwiązania dla domów, wpływające na ich energooszczędność, pozwalają diametralnie zmniejszyć wydatki przeznaczane m.in. na ogrzewanie. Jednym z takich rozwiązań, obok szczelnej i skutecznej izolacji budynku czy wydajnego źródła ciepła, będzie rekuperacja. Czym dokładnie jest i w jaki sposób pomaga ona osiągnąć lepszą wydajność termiczną domu? Jak prawidłowo z niej korzystać? W tym wpisie wyjaśnimy te i inne kwestie.

Zasada działania rekuperatora

Na początku warto wiedzieć, w jaki sposób działa taki układ i za co dokładnie odpowiada. Rekuperator jest rodzajem wymiennika ciepła zintegrowanego z układem wentylacji. Posiada dwa kanały – nawiewny i wywiewny. Pierwszy pobiera świeże powietrze do środka budynku, natomiast drugi odprowadza je na zewnątrz. Należy również wspomnieć o tym, że rekuperator montuje się wyłącznie w domach, gdzie działa wentylacja mechaniczna. Wynika to z konieczności wykorzystania wymuszonego obiegu powietrza – urządzenie w ten sposób może pobierać je z każdego pomieszczenia w budynku. Natomiast sercem rekuperatora jest wspomniany wcześniej wymiennik ciepła. Dzięki niemu energia termiczna nie ucieka wraz z wyprowadzonym z budynku powietrzem, lecz pozostaje wewnątrz. Dlatego też rekuperacja odpowiada za spore oszczędności w ogrzewaniu, a także – dzięki zastosowanym filtrom – zatrzymuje różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Wentylacja mechaniczna

Rekuperacja – dlaczego jest tak ważna?

Nawet niewielkie zaburzenia w pracy układu wentylacji mogą przyczyniać się do powstawania ognisk wilgoci we wnętrzu budynku, będącymi siedliskiem pleśni, które fatalnie wpływają na zdrowie człowieka. W najlepszym przypadku domownicy w źle wywietrzonym domu będą odczuwać zmęczenie czy bóle głowy, a w najgorszym – będzie to ogromnym zagrożeniem, np. w momencie pojawienia się pożaru lub wycieku gazu bądź innych, niebezpiecznych substancji. Natomiast rekuperator wspomaga pracę wentylacji – posiada bowiem specjalne mechanizmy, odpowiedzialne za odprowadzanie wilgoci. Oprócz tego można zdecydować się układy wyposażone w różnego rodzaju czujniki i regulatory, dopasowujące pracę urządzenia do naszych wymagań. Rekuperacja wymaga też odpowiedniego traktowania, które pozwoli na jej bezawaryjne działanie przez lata. O czym należy więc pamiętać, posiadając taki układ w swoim domu?

Konserwacja oraz czyszczenie

Odpowiednie zadbanie o czystość układu rekuperacji to podstawa, gdy chcemy, aby działał on poprawnie. Przede wszystkim należy dopilnować, żeby filtry powietrza obecne w urządzeniu spełniały swoją funkcję. W tym celu trzeba pilnować, by były one wymieniane na czas. Przyjmuje się, że przy standardowym poziomie zanieczyszczeń powietrza powinno się je zastępować nowymi co kilka miesięcy. Przy okazji tej czynności warto wyczyścić sam wymiennik oraz wentylatory, dzięki czemu zachowa się maksymalną wydajność układu. Można to robić samodzielnie lub zlecać takie czynności profesjonalnej ekipie serwisowej.

Rekuperacja

Uwaga na blokowanie przepływu powietrza!

Aby nie zaburzyć działania nie tylko rekuperatora, ale i samej wentylacji, trzeba pilnować otworów wentylacyjnych – kratek, wywiewów oraz innych kanałów powietrznych. I choć nikt raczej świadomie tego nie robi, wiedząc, jak działa wentylacja, to można przez przypadek zasłonić takie otwory, np. stawiając blisko ściany różnego rodzaju meble. W ten sposób można więc wyłączyć dane pomieszczenie z wymuszonego obiegu powietrza. Dlatego też jakiekolwiek objawy, chociażby takie jak zwiększona wilgotność na ścianach, powinny skłonić nas do skontrolowania wywiewów. Jeśli jednak wszystkie są odsłonięte, a rekuperacja nadal nie działa jak należy, najlepiej wezwać fachowców, którzy sprawdzą drożność kanałów wentylacyjnych.

Równowaga to podstawa

Choć rekuperator doskonale radzi sobie zarówno z zatrzymywaniem ciepła wewnątrz budynku, jak i filtrowaniem powietrza, warto nadmiernie nie wykorzystywać jego potencjału. Z tego powodu należy pilnować, aby nie przegrzewać budynku w mroźne dni, ponieważ wymiennik będzie wtedy maksymalnie obciążony. Dlatego należyte dobranie temperatury docelowej źródła ogrzewania jest tutaj kluczowe. To samo tyczy się zanieczyszczeń – je również trzeba mieć pod kontrolą. Należy więc dbać o to by w kuchni używać okapu, regularnie odkurzać oraz ogólnie dbać o czystość. Wtedy też nie będzie trzeba tak często wymieniać filtrów obecnych w układzie wentylacyjnym oraz samym rekuperatorze.

Decydując się na założenie rekuperacji w domu, trzeba nie tylko brać pod uwagę korzyści z niej wynikające, lecz także dodatkowe obowiązki związane z jej utrzymaniem. Dlatego też w tej kwestii warto zdecydować się na ścisłą współpracę z fachowcami, którzy zajmują się nie tylko okresowym przeglądem takiego układu, lecz także są w stanie rozwiązywać napotkane problemy. Stosując się do ich wytycznych, unikniemy awarii oraz zachowamy rekuperator w dobrym stanie. W ten sposób będzie mógł działać on znacznie dłużej, a to też jest rodzaj oszczędności.