Wentylacja a wilgotność w pomieszczeniach

Współczesne budownictwo jest nie tylko coraz bardziej energooszczędne. Nowoczesne domy pozwalają przede wszystkim na komfortowe życie. Jednak to, że budynek jest dopiero co postawiony, nie oznacza, że zamontowane w nim systemy zostały poprawnie zastosowane. Nie inaczej jest m.in. z wentylacją. Wbrew pozorom niedziałający dobrze układ wymiany powietrza to dość powszechne zjawisko. Kluczowym zagadnieniem natomiast jest problem nadmiernej wilgotności, wynikający właśnie z nieprawidłowej pracy wentylacji. W dzisiejszym wpisie przeanalizujemy, w jaki sposób można kontrolować właściwości powietrza w domu.

Znaczenie wentylacji

Dlaczego temat związany z wymianą powietrza w budynkach jest aż tak istotny? Przede wszystkim dlatego, że bezpośrednio wpływa na samopoczucie jego mieszkańców. Wentylacja jest bowiem kluczowym elementem utrzymania zdrowego i komfortowego środowiska w pomieszczeniach.

Prawidłowo działająca wentylacja ma za zadanie odprowadzać powietrze z wnętrza budynku i równocześnie wprowadzać świeże z zewnątrz. Najprostszą wersją jest wentylacja grawitacyjna. Innymi słowy, wymiana powietrza następuje naturalnie, za pomocą ruchu powietrza związanego z przemieszczaniem się między ośrodkami o różnych wartościach ciśnienia. Różnica ta natomiast następuje przy pojawieniu się odmiennej temperatury. Dlatego też tego typu wentylacja najlepiej działa zimą, natomiast najgorzej wtedy, gdy temperatura w domu jest niemalże taka sama co na zewnątrz. Coraz rzadziej można spotkać więc budynki z tego typu wentylacją, tym bardziej że przyczynia się ona do sporych strat energii cieplnej.

Doskonałą alternatywą jest tzw. wentylacja mechaniczna, czyli z wymuszonym obiegiem powietrza. Zastosowanie tego rodzaju instalacji pozwala przede wszystkim na wbudowanie układu oczyszczającego powietrze oraz odzyskującego ciepło. Rekuperacja, o której mowa, pozwala więc na zaoszczędzenie na rachunkach za ogrzewanie. Jest to argument za założeniem wentylacji mechanicznej. Jednakże pomimo tego, że uważa się takie układy za wysoko skuteczne, warto obserwować, czy działają one prawidłowo. Co ma do tego wilgoć?

Wentylacja mechaniczna

Wzmożone parowanie

Na początku warto zauważyć, że przebywając w domu, wykonując różnego rodzaju czynności, przyczyniamy się do uwalniania sporych pokładów wilgoci do otoczenia. Gdy sprzątamy, myjemy podłogi, okna, meble, wywieszamy pranie, podlewamy czy spryskujemy wodą rośliny, sprawiamy, że prędzej czy później ona częściowo odparuje. Także kiedy gotujemy, spora ilość pary wodnej unosi się w kuchni oraz ucieka do innych pomieszczeń. Dlatego też jeśli zauważymy mokre zacieki czy kropelki wody osadzające się na ścianach, będzie to oznaczało, że w domu bądź danym pomieszczeniu panuje zbyt wysoka wilgotność. Oznacza to, że wentylacja nie działa, jak należy.

Błahostka czy poważny problem?

Warto zastanowić się w tym miejscu, czy objawy zbyt wysokiej wilgotności powietrza mogą być powodem do zmartwień. Przecież dość powszechne jest stosowanie specjalnych nawilżaczy, zwiększających zawartość pary wodnej w otoczeniu. I tak zbyt suche powietrze potrafi być źródłem dyskomfortu dla wielu osób, jednak jest ono lepsze niż nadmierna wilgoć w pomieszczeniu. Nadmiar wody w powietrzu bowiem bezpośrednio przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów. One natomiast zazwyczaj wydzielają niebezpieczne dla zdrowia człowieka toksyny. W najlepszym wypadku nabawić można się alergii czy podrażnienia dróg oddechowych, jednakże życie w wilgotnym domu z czasem przyczynia się do pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia czy pogłębianiu się objawów chorób przewlekłych. Pomijając już fakt, że wiele rzeczy źle znosi przechowywanie w wilgotnych warunkach. Wtedy też niszczejąc, szybko przestają się nadawać do użytku. Dlatego dobrze działająca wentylacja to priorytet!

mechaniczna wentylacja

Sposoby na nadmiar wody

Aby raz na zawsze uporać się ze zbyt wysokim poziomem wilgotności, warto postawić na nowoczesne systemy wymiany powietrza w budynku. Żeby układ był wykonany poprawnie, należy zlecać pracę doświadczonym fachowcom, którzy dopasują go do konstrukcji domu. Warto równocześnie pamiętać, że wentylacja mechaniczna z rekuperacją wymaga doskonałej izolacji termicznej budynku. Z tego powodu zaleca się najpierw przeprowadzenie tzw. termomodernizacji. W ten sposób zlikwiduje się miejsca, którymi mogłaby dostawać się wilgoć do wnętrza domu oraz zapewni się odpowiednie warunki pracy wentylacji.

Dodatkowym rozwiązaniem jest wykorzystywanie systemów kontroli wilgotności powietrza. Zdarza się bowiem, że czasami potrzeby domowników w tej kwestii się zmieniają. Jest to przydatne ze względu na pory roku, w szczególności zimą, gdy czasami ogrzewanie sprawia, że robi się nieco za sucho. Również rekuperator z funkcją odzysku wilgoci może w tym pomóc.

Znaczenie dla utrzymania wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie mają również regularne kontrole systemu wentylacji. Z różnych powodów kanały powietrzne mogą stać się niedrożne lub awarii może ulec jeden z wiatraków wymuszających obieg powietrza. Dlatego też zdecydowanie się na profesjonalny serwis wentylacji oraz jej przeglądy sprawi, że będziemy trzymać rękę na pulsie i nie doprowadzimy do sytuacji, gdzie przez nadmierną wilgotność pojawi się grzyb na ścianie, trudny później do zlikwidowania.

Zastosowanie dobrze zaprojektowanego systemu wentylacji oraz dbanie o jego stan jest gwarancją utrzymania wilgotności na właściwym poziomie. W ten sposób jesteśmy w stanie sobie zapewnić komfortowe warunki do życia. Warto być więc świadomym, jak kumulująca się para wodna w powietrzu naszych domów może destruktywnie wpływać na zdrowie oraz samopoczucie. Stąd też coraz popularniejszy staje się montaż nowoczesnych układów wentylacji z rekuperacją, i trudno się temu dziwić. Wszakże zdrowie jest najważniejsze!